Eğitim

Yunus Polis Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olması Gerekir?

Yunus Polis Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olması Gerekir?, Polislik mesleğinin birimlerinden olan yunus polisi, Devriye Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlıdır. Yunus polislerin kıyafetleri özeldir ve motosiklet kullanmaları gerekmektedir. Bu nedenle de çok tercih edilen bir polislik birimi olmaktadır. Doğrudan yunus polisi olamazsınız. Öncelikle polis memuru olmanız gerekmektedir.

Yunus Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise seçiminiz de çoğu bölümde önemli olacaktır. Ancak yunus polis olmak için özellikle bir lise türü seçmenize gerek yoktur. Hangi liseye giderseniz gidin polislik için temel dersleri çalışmanız ve öğrenmeniz yeterli olacaktır. Bu dersleri de her lise türünde göreceksinizdir.

Yunus Polis Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Seçtiğiniz lise de veya gittiğiniz lisede hangi bölümü seçmeniz gerektiğini belirlemenizde gerekmektedir. Aslında lisede direk polisliğe sizi hazırlayacak bir bölüm bulunmamaktadır. Ancak eşit ağırlık bölümünü seçerseniz size yetecek olan matematik ve Türkçe netlerini çıkartmanızda yardımcı olacaktır.

Yunus Polis Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Yunus polis olmak için belirtilen puanları geçmek gerekmektedir. Bu puanları almak için iyi olması gereken dersler; Türkçe, temel matematik, fen, sosyal bilgilerdir. Bu dersler ne kadar iyi olursa o derece puanlarınız artmaktadır.
En önemli olan dersler ise Türkçe ve Sosyal bilgiler olmaktadır. Bu iki derse ne kadar çok çalışır ve çabalarsanız size yetecek netleri o derece kolay alabileceksiniz. Tabii her alanda net arttırmak için temel matematiğiniz ne derece iyi olursa size o derece faydası olacaktır.

Yunus Polis Olmak İçin kaç yıl okunur?

Okuyacağınız yıllar da yine polisliğe hangi yoldan başvurduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Her seçenekte öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra üniversite sınavına girerek direk PMYO için gerekli puanı almanız gerekmektedir. İstenilen puanı alarak PMYO iki yıllık eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra yunus polisliği için gerekli sınavlara girerek mesleğe başlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek olan POMEM için ise öncelikle 4 yıllık lisans eğitiminizi bitirmeniz gerekmektedir. Bu lisans eğitiminden sonra KPSS girip polislik mülakatlarına gireceksiniz. Her aşamayı atlattıktan sonra 6 ay bir eğitim alacaksınız. Bu eğitim sonunda yunus polis olmak için gerekli sınavlara girerek yunus polis olunabilmektedir. Bu da ortalama 5-6 yılınızı alacaktır.

Yunus Polis Olmak İçin kaç puan gerekir?

Puan konusuna gelindiğinde ise bir çok puan karşımıza gelmektedir. Öncelikle hangi okul denginden polis okuluna başvuracaksanız o okul için belli bir puan alınması gerekmektedir. Örneğin POMEM için 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmanız gerekmektedir. Bu üniversite için bölüme göre değiştiği için kesin bir puan belirtemeyiz. Daha sonra KPSS den baraj olan 60 puanı geçmeniz gerekmektedir.

Bir diğer seçenek olan PMYO kazanıp yunus polis olmak isterseniz üniversiteden 250 taban puanı almanız gerekmektedir. Bunlar sadece ilk aşama olan polislik mesleği için yapılacak olan yada alınacak olan puanlar olmaktadır. Bunların hepsini başarılı geçtikten sonra yunus polisliği için ek bir yazılı ve sözlü sınavlardan da geçmeniz gerekmektedir. Eğer bu mülakatlarda da başarılı olunursa yunus polis olmak için gerekli hak kazanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Polis Olmak İçin Hangi Dersler İyi olmalı? 

Bu içeriğimizde sizlere Yunus Polis Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir