Blog

Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı ?

Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? Bu göreceli bir durumdur her mesleğin farklı farklı ilerleme alanları olduğu gibi yazılım sektörünün de alanları birbirinden farklıdır hangi programlama dili ile başlamalıyım konusuna bir çok kaynaktan farklı cevaplar alabilirsiniz. Bizler bu yazımızda sıfırdan yazılıma meraklı daha önce hiç kod yazmamış bireyler için tavsiyelerde bulunacağız.

Yazılım Öğrenmek İçin İlk Yapılması Gerekenler

Yazılım öğrenmek için öncelikle hevesli ve istekli olmalısınız. Önyargısız bir şekilde yaklaşmalı ve karşınıza çıkabilecek zorluklara karşı dik durmalısınız. Çünkü kodlama işi sabır isteyen bir iştir. Bir satırda unutulan bir noktalı virgül hatanız ile yazdığınız onlarca satır kod çalışmayabilir. Zamanla hatalara karşı alışacaksınız ve kod yazmak sizler için eğlenceli hale gelecektir. Algoritma Mantığını kod yazmadan önce öğrenmelisiniz ve günlük örnekler çözerek geliştirmelisiniz. Algoritma bilmeniz yazılıma başlamadan önce sizleri bir adım ileri götürecektir.

Yazılım İçin Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim ? Neden ?

Yazılımın temeli olarak algoritma bilmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. ilk olarak amatör seviyede olduğunuz tercih ettiğiniz programlama dili günlük konuşma diline yakın olmasına dikkat ediniz. Çünkü birden bire karmaşık bir dile yöneldiğinizde kısa süre içerisinde başarısız olma hissine kapılabilirsiniz.

Hangi programlama dili ile başlamalıyım sorusuna birçok kaynaktan tartışmasız onlarca farklı cevap bulabilirsiniz. Ancak b. iz böyle bir cevap vermeyeceğiz. Programlama dili seçim aşamasında geçmiş deneyim ve tecrübelerinizi göz önüne koymalısınız. 5 yıl sonra hangi uygulamayı yazdığınızı hayal ederek bu cevaplamayı desteklemelisiniz. Web alanına yönleneceğinizi düşündüğünüzde mobil uygulama içeren bir dil öğrenmeyi şüphesiz kimse istemez.

AMACA UYGUN KODLAMA DİLİ

Programlama dili tavsiyesi

Programlama dili tavsiyesi vermeden önce sizlere acemi düzeyde olan bireylerin günlük konuşma diline yatkın bir dil seçmesi gerektiğini hatırlatırız. Adım adım zorluk ve benzerlik seviyesine göre kodlama öğrenmek sizi acemi seviyeden usta seviyeye sağlam ve emin adımlar ile çıkaracaktır.

 Bir Programlama Diline Hakim Olan Diğer Dillere Kolay Alışır

Bu söz tam yerinde kullanılmıştır. Çünkü bir programlama diline iyi derecede hakim olduğunuzda değişen kodlar sadece yazım şekli olarak değişim gösterir. Mantık hep aynı olacağı için diğer programlama dillerinde zorluk yaşamazsınız.

Biz Acemi Düzeydeki Bireyler İçin: Q basic Dili öneriyoruz. Çünkü program yapısı itibarı ile günlük dilimize çok yakın olarak bilinmektedir. Uzmanlar sıfırdan başlayan bireyler için bu programlama dilini öneriyor.

 

Orta Düzey Bireyler İçin : Java programlama dili ile birçok işlemi kolayca yaparak nesne yönelimli programlar öncesi alıştırma yapabilirsiniz. Java programı ile uygulama ve web site taban kodları yazabilirsiniz.

 

Şimdi Öğrenmeye Başlayın

 

Qbasic Öğrenmek İçin Tıkla

 

Java Öğrenmek İçin Tıkla

 

 

Bu yazımızda sizlerle Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? sorusunu cevapladık. Web sitemizde bulunan örnek kodlar ile yazılıma ilk adımınızı atabilirsiniz. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir