Eğitim

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusun cevabı için bu içeriği dikkatli bir şekilde okumanız önerilmektedir. Yazılım mühendisi olmak istiyorsanız mesleği tanımanız gerekir. Bu meslek için gerekli bilgi ve beceri, hangi bölümde, hangi lisede okumak gerekiyor bu yazımızda öğreneceksiniz. Dolayısıyla öncelikle yazılım mühendisliği nedir ona bir bakalım. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknoloji günlük hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Tabii teknoloji deyince akla direk internet gelmektedir. İnternet üzerinden verilen hizmet kaliteli olması gerektiği gibi kullanıcıya yönelikte olmalıdır. Bu nedenle internet üzerinde birçok yazılım geliştirilmekte ve kullanıcıya hizmet vermektedir.

Bu yazılımları geliştiren kişilere ise yazılım mühendisi denilmektedir. Yazılım mühendisleri, birçok sektörde çalışmaktadır. İnternetten tutun fabrikada kullanılan makinelere ya da otomotiv sektöründen telekomünikasyon şirketlerinde bulunan elektronik cihaz veya ortamların yazılımlarını hazırlamaktadırlar. Bilgisayarda programlama dilleri ile yazılan yazılımları bilgisayar tabanlı elektronik ürünlere entegre eder ve çalışmasını sağlarlar.
Bu mühendislikte en önemli şey ise kullanıcının ya da teknolojik aracı kullanacak kişinin öncelikle ihtiyaçlarının belirlemesi gerekiyor.

Kısaca söyleyecek olursak ihtiyaç belirlendikten sonra gerekli analizleri yapılıp belirlenen ana ihtiyaca yönelik tasarım yapılır. Bu tasarım geliştirilir, test edilir ve kullanıma hazır olur. Bu aşamalardan yazılım mühendisi sorumludur.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Yazılım mühendisli bölümüyle ilgili ana dersleri zaten üniversitenin ilgili bölümlerinde görülecektir. O nedenle üniversite sınavında yazılım mühendisliği bölümünü kazandırmak için sizi sınava hazırlayan bir lise seçmelisiniz.
Seçtiğiniz bu meslek sayısal derslerin ağırlıklı olduğu bir bölümdür.  Sayısal alt yapınızın iyi olması gerektiği için buna uygun bir lise seçmelisiniz. Bu alt yapıya uygun olan lise türü ise Anadolu Lisesi veya Fen Liseleridir.
Aslında okuduğunuz lise türünün gideceğiniz bölüme ekstra bir katkısı olmamaktadır. Hangi lisede okursanız okuyun gireceğiniz sınav ortak olduğu için sizin nasıl hazırlandığınız daha önemlidir.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Okuduğunuz lisenin, yazılım mühendisi olmanız için hem eksileri hem artılar bulunmaktadır. Bölümü kazanmak için gireceğiniz sınav sizden sayısal ağırlıklı bir sonuç beklemekte. O nedenle eğer sayısal alt yapınız daha iyi olsun ve sınav ağırlıklı çalışmak istiyorsanız Anadolu Lisesini veya Fen Lisesini seçebilirsiniz. Bu liselerin kendi içinde sözel, eşit ağırlık ve sayısal bölümleri bulunmaktadır.
Gittiğiniz lisenin sayısal bölümünü seçerseniz sizi sınava daha iyi bir alt yapıyla hazırlamış olacaktır.
Bunun yanı sıra yazılım mühendisliği sayısal derslerin dışında yazılım alt yapısına da sahip olmanız gerekir. Bilgisayarın temel kullanımını yazılım kısmında sizi nelerin beklediğini öğrenmeniz gerekmektedir.
Fakat bilgisayar alt yapınız yoksa ya da bu alt yapıyı sağlamlaştırmak istiyorsanız Anadolu Meslek Liselerinin Bilişim Teknolojileri Bölümünü seçebilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Sayısal bir bölüm olan yazılım mühendisliği için aşağıdaki derslerin iyi olması gerekmektedir.

 • Fizik
 • Matematik
 • Programlama
 • Yazılım Geliştirme
 • Mantıksal Tasarım
 • Veri Yapıları v Algoritmalar
 • Sistem Programlama
 • Bilgisayar Organizasyonu
 • İşletim Sistemleri

Yazılım Mühendisi Olmak İçin kaç yıl okunur?

Yazılım mühendisliği bölümü 4 yıllık bir programdır. Bu 4 yılın sonunda mezun olduğunuzda yazılım mühendisi olarak iş bulabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin kaç puan gerekir?

Seçilen üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ancak 334 ile 493 puan arasında olmaktadır.

 

Dikkatinizi Çekebilir:  Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını aktardık. Aklınıza takılan soru ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

2 thoughts on “Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

 • Mert Yılmaz

  Allah Nasip Ederse Bende Yazılım Mühendisi Olacağım. Yazılım mühendisi olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusuna hep olumlu cevap veriyorum. Tüm rakiplerime başarılar.

  Yanıtla
 • Poyraz Turan

  Yazılım mühendisi olmak için tüm şartları taşıdığımı düşünüyorum. Umarım iyi bir yazılım mühendisi olabilirim. Keşke okullardan da bahsetseydiniz.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir