Teknoloji

Windows 10 Bios Nasıl Açılır?

Windows 10 Bios Nasıl Açılır? sizlerde bilgisayarınızın BİOS tuşuuu açma konusunda sorun yaşıyorsanız bu içerik sayesinde kolay bir şekilde BİOS menüsüne ulaşabilirsiniz. BIOS, ana karta bağlı olan ve sistemimizi başlatmaktan sorumlu olan yerleşik çekirdek işlemci yazılımıdır. Peki, Windows 10 BIOS nasıl açılır? Windows 10 BIOS kurulumuna nasıl girilir? Hangi tuşa basılmalıdır? Tüm sorularınızın cevaplarını yazımızda açıkladığımız için yazımızı okumaya devam edin.

BIOS genellikle bilgisayarlarımızın anahtar yongalarına gömülüdür. PC işlevselliği, eylem için bir katalizör görevi görür. BIOS Programlanabilir, Silinebilir, Salt Okunur Bellek (EPROM) yongaları üzerinde programlanmıştır; burada BIOS, bilgisayar kapalıyken ve güç yokken bile verileri kaydeder ve depolar. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, depolanan aynı verileri alır.

Bilgisayarınızı her açtığınızda, BIOS, sisteme bağlı aygıtların düzgün çalışıp çalışmadığını ve doğru konumlarda olup olmadığını belirleyen, Açılışta Kendi Kendini Sınama veya POST olarak bilinen bir süreçten geçer. BIOS herhangi bir sorun algılarsa, bir hata ekranı görünecek ve bir dizi bip sesi duyulacaktır.

BİOS Nedir?

BIOS, PC’nizin ana kartındaki üretici yazılımıdır. İlk sözcük “Temel Giriş/Çıkış Sistemi” anlamına gelir. İşletim sistemi başlatılmadan önce, bellenim, en önemli donanım bileşenleri için tüm sürücülerin mevcut olup olmadığını kontrol eder. Ancak o zaman işletim sistemi yüklenir. BIOS bir hata algılarsa, Bilgisayarınızdan uyarı sesleri geliyor Bip sayısı, sorunun tam olarak nerede olduğunu size söyler.

BIOS’ta ayar yapmak için BIOS’u açıp başlatmanız gerekir . Bu genellikle bilgisayar açılırken kısa bir süre içinde [Del], [F1] veya [F2] tuşlarıyla elde edilir. Bu işe yaramazsa, PC’ye hangi anakartı taktığınızı kontrol edebilirsiniz. Daha sonra, BIOS’u başlatmak için hangi anahtarı kullandığınızı çevrimiçi olarak veya kılavuzda öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayarlarda BIOS Ayarlarına Nasıl Girilir?

Gerek format açmak için gerekse de bilgisayarınızda var olan donanımlar hakkında bilgi almak için BİOS ayarlarına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sebepten ötürü aşağıda var olan tuş kısayolları ile birlikte kolay bir şekilde bilgisayarınızın BİOS kısmına giriş yapabilirsiniz. Her marka ve model bilgisayarın BİOS tuşları farklı yollardan değişkenlik göstermektedir. Günümüzde var olan bilgisayarların BİOS tuşu genellikle F12, F10,F2 gibi tuşlardır. Marka modellerin BİOS tuşları hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. 

Monster Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Monster marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında  F2 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

HP Windows 10 BIOS Açma Tuşu

HP marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında FN ve F2 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Lenovo Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Lenovo marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında FN+ F2 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Acer Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Acer marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında F2tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Dell Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Dell marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında F12 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Casper Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Casper marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında DELETE tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

MSİ Windows 10 BIOS Açma Tuşu

Msi marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında F2 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Samsung BIOS Açma Tuşu

Samsung marka bilgisayarınızda BİOS bölümüne girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlattığınız bilgisayarınızın açılış aşamasında F10 tuşlarına basılı tutarak BİOS bölümüne giriş yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor 

Bu yazımızda sizlerle Windows 10 Bios Nasıl Açılır sorunu çözümlerini anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir