Siber Güvenlik

Whatsapp’ta takip edildiğinizi anlama

Whatsapp’ta takip edildiğinizi anlama yöntemlerini web sitemiz üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz. Sizlerde birileri sizi takip ediyor – izliyor gibi geliyorsa aşağıdaki yöntemlerle kolaylıkla anlayabilirsiniz.  Son yıllarda tüm dünya tarafından kabul gören mesajlaşma uygulaması haline gelen Whatsapp güvenlik önlemlerini önemli derece arttırmıştır. Birisi ile konuşurken kendi telefonunuzdan çıkan mesaj şifrelenerek karşı tarafa şifreli olarak gitmektedir. Tüm bu güvenlik önlemlerine rağmen kötü niyetli kişiler tarafından takip ediliyor olabilirsiniz. 

Bu içeriği okuyarak Whatsapp’ta takip edildiğinizi anlama yöntemlerine hakim olabilirsiniz. 

Whatsapp ta birinin seni takip ettiğini nasıl anlarsın

Birileri tarafından Whatsapp hesabınızın takip edildiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken bir dizi işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerden ilki belirli aralıklarla cep telefonunuzun bildirim ekranını takip etmektedir. Telefonunuza sızan bir casus mesajlarınızı görüntülemek için Whatsapp Web uygulamasına giriş yapmaya çalışacaktır. 

Eğer bildirim ekranında Whatsapp Web bağlandı gibi bir bildirim ile karşılaşırsanız birilerinin sizleri izleme olasılığı oldukça fazladır. 

 

Birisi Whatsapp Hesabımı İzliyor Ne Yapmalıyım ?

Kötü amaçlı kişilerin Whatsapp hesabınızı izlediğini anladığınız andan sonra yapmanız gereken 1 – 2 ufak işlem bulunmaktadır. Öncelikle sakin olun ve aşağıda verilen adımları dikkatlice uygulayın. 

  • Whatsapp hesabınızın izlendiğini Whatsapp aracılığıyla diğer arkadaşlarınıza mesaj olarak göndermeyin. 
  • Cihazanızda kullandığınız Whatsapp uygulaması apk ve türevleri ise hemen silerek orijinal uygulamayı tercih ediniz.  Orijinal Whatsapp uygulamasını sadece App store ve Play store uygulaması üzerinden indiriniz. 
  • Eğer orijinal bir uygulama kullanıyorsanız mobil uygulamaya girin “Bağlı Cihazlar” sekmesine giriş yapın.
  • Tüm cihazlardan çıkış yap seçeneğine tıklayarak kendinizi güvene alınız.

Eğer tüm cihazlardan çıkış yap seçeneğine tıkladığınız halde belirli aralıklarla başka birisi tarafından giriş yapılıyorsa cihazınıza casus yazılım yüklenmiş olabilir. 

 

Casus uygulamalardan kurtulmak için yapmanız gereken bilmediğiniz uygulamaları silmektir. Bilmediğiniz uygulamayı tespit edemediğiniz durumlarda kurtulmak içinen garantili yöntem cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. 

Fabrika ayarlarına döndürdüğünüz cep telefonunuzda casus yazılım olma olasılığı oldukça düşüktür. 

 

Dikkatinizi çekebilir: İnstagram önerilenlerde çıkmak istemiyorum 

Bu yazımızda sizlerle Whatsapp’ta takip edildiğinizi anlama hakkında bilgilere değindik. Son olarak merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir