Eğitim

Veteriner Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Veteriner Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Veteriner hekimler, hayvanların tedavisini yapan hekimlerdir. Dolayısıyla evcil hayvanlar, büyük- küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları ve suda yaşayan hayvanlarda dahil tüm hayvanların tedavilerini gerçekleştirmektedir. Veteriner hekim olmak için üniversitenin 5 yıllık bölümü olan veterinerlik bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

Veteriner Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise de önemli bir konudur. Veteriner hekim olmak için belli bir lise türü zorunluluğu bulunmamaktadır. Hangi lise türünden mezun olursanız olun veteriner olunabilmektedir. Fakat bu bölüm sayısal ve zor bir bölüm olmaktadır. O nedenle sizi sınava daha iyi hazırlayacak bir lise seçmeniz gerekmektedir. Bu lise türü Anadolu lisesi olabilir.

Veteriner Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Liseyi seçtikten sonra diğer seçim aşaması ise hangi bölümde okunacağı olacaktır. Veteriner hekimlik sayısal bir bölüm olmaktadır. Dolayısıyla da sayısal alanda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için de lisede buna uygun bir bölüm seçmeniz her açıdan büyük fayda sağlayacaktır. Hem üniversite sınavında hem de veterinerlik bölümde. Dolayısıyla da lisede sayısal bölümde okumanız gerekmektedir. Fakat kesinlikle bu bölümde okuma zorunluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz bölümde okuyun yine de veterinerlik tercih edebileceksiniz.

Veteriner Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Bu bölüm üniversite sınavında sayısal alandan öğrenci alan bir bölüm olmaktadır. Dolayısıyla sayısal dersleriniz ne kadar iyi olursa üniversite sınavında o derece başarılı olacaksınızdır. Bu sayısal dersler; matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyolojidir. Bu dersleri sadece sınav odaklı görmemeniz gerekmektedir. İlgi duymanız ve hayatınızın içinde yer etmeleri gerekmektedir. Çünkü veterinerlik mesleğinin içerisinde sık sık ilgileneceğiniz için ayrı bir yeteneğiniz de olması gerekmektedir.

Veteriner Olmak İçin kaç yıl okunur?

Bu bölüm için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla da önce 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrada üniversite sınavına girerek veterinerlik bölümü için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Bu puanı aldıktan sonra üniversitelerin veterinerlik bölümüme tercih yapmanız gerekmektedir. Kazandığınız bu bölüm 5 yıllık bir lisan bölümü olmaktadır. Bu 5 yılı başarılı bir şekilde bitirdiğiniz taktirde veteriner hekim olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Veteriner Olmak İçin kaç puan gerekir?

Veteriner olmak için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavdan veterinerlik fakültesi için yeterli puanı elde etmeniz gerekmektedir. Öncelikle üniversite sınavı 2 farklı oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT den ortalama bir puan olmanız gerekmektedir. Bu oturumdan sonra ikinci oturum olan AYT oturumuna girmeniz gerekmektedir. AYT oturumun ise sayısal alandan alacağınız puan önemli olmaktadır. Bu sayısal alandan almanız gereken taban puan 283 olarak belirlenmiştir. Fakat bu daha üstünde bir puan almanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde rakiplerinizi eleyerek kazanma şansınızı arttırabilirsiniz. Veteriner hekim olmak için TYT ve AYT ye girmek gerekir. AYT de sayısal puan türüne ait Veterinerlik Bölümü taban puanı 283,65686 olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Veteriner Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir