Blog

Uyduda bazı kanallar sinyal yok diyor

Uyduda bazı kanallar sinyal yok diyor sorunu ile karşı karşıyaysanız aşağıda metotlar tam da sizlere göre. Evinizde veya işyerinizde bulunan Televizyonunuzda birden bire kanallarda sinyal yok hatası çıktıysa yapmanız gereken bir dizi işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlere aşağıda liste halinde sizlere aktarılmıştır. Aklınıza takılan 

sinyal yok hatası çözümü

Kullanmış olduğunuz uyduda dönem dönem sürekli takip ettiğiniz kanallara erişemeyebilirsiniz. Eğer televizyonunuzda bazı kanallar gösteriliyor ve diğer kanallar gösterilmiyorsa yüksek olasılıkla anten ayarlarınız bozulmuştur. Bu sorun genellikle hd olarak çalışan kanallarda meydana gelmektedir. 

Bu sorunu Lnb hassas ayarını yaparak kolaylıkla çözmeniz mümkündür. Bu ayarları yapmadan önce ara taşıyıcı elemanların düzgün çalıştığından emin olunuz. Örnek olarak LNB kablosunda bir hasar veya oksitlenme olabilir. Bu sebepten ötürü bazı kanallarda hata almanız mümkündür. 

 

Uyduda hiçbir kanal çekmiyor, uyduda sinyal yok, uydu sinyal yok diyor hatası çözümü

Uydu anteni sinyal  almıyorsa ortada bir sorun var diyebilirsiniz, yani çanak anten kurulumunuz hatalıdır. Çanak antenin yön ayarı bozulabilir, kablonuz arızalı olabilir, lnb arızalı olabilir, uydu alıcısı arızalı olabilir, pek olası olmasa da. Uydu dağıtıcısında sinyal varken görüntü yoksa veya uydu dağıtıcısında sinyal var ama kalite yoksa, anten kurulumunda da sorun var demektir.

 

Uydu kanalı eksik, uyduda kanal yok hatası çözümü

 

 

Uyduda bazı kanallar sinyal yok diyor hatası ile karşı karşıya kaldıysanız uydu alıcısının kanalı kaldırılmış demektir. Türksat uydusu için 12380 v 27500 frekansını yazıp kanal yükleme işlemini gerçekleştirdiğinizde mevcut kanal yüklenecektir. Uydudaki bazı kanallar eksikse, kanal frekans değiştirmiştir veya yayını durdurmuştur. Bazı kanallarda ses var görüntü yoksa genelde sd uydu alıcısı yeniden kurulduğunda hd kanal yüklenir.  Sd uydu alıcısı hd kanalı göstermediği için televizyonunuzda ses vardır.

 

 

 

 Dikkatinizi çekebilir:  Çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışıyor

Bu yazımızda sizlerle Uyduda bazı kanallar sinyal yok diyor sorusunun adımlarını anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir