Eğitim

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Türkçe bizim ana dilimizdir. Bu dilin yapısını, içeriğini, yazım kurallarını öğrencilere öğreten kişilere Türkçe öğretmeni denilmektedir.

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise seçimi de belirlediğiniz meslekte ilerlemek için yardımcı olan yapı taşlarından biridir. Ancak gittiğiniz lise ne olursa olsun planlı bir çalışma ile istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz. Tabii sınav odaklı bir liseye gitmek isterseniz sözel alanı seçebileceğiniz liselere gidebilirsiniz.

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Gittiğiniz lisede seçeceğiniz bölüm hem mesleğe hazırlanmanız hem de üniversite sınavını kazanmanız açısından çok önemlidir. Türkçe öğretmenliği sözel bir bölüm olduğu için üniversite sınavında da sözel netlerinizin çok etkili olacaktır. Gittiğiniz lisede de sözel bölümü seçmeniz üniversite sınavında çok işinize yarayacaktır.
Diğer bölümler de okuyarak bu mesleği seçebilir ya da hazırlanabilirsiniz ancak sözel alanda okumanız fazladan yardımcı olacaktır.

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Türkçe öğretmeni olmak için öncelikle üniversite sınavında sorumlu olduğunuz derslerin iyi olması gerekmektedir. Bunlar, matematik, Türkçe, coğrafya, edebiyat, felsefedir. Bunlar sizin bölümü kazanmak için iyi olması gereken derslerdir. Dolayısıyla bu dersleriniz ne kadar iyi olursa yapacağınız netler o derece yüksek olacaktır. Dolayısıyla bölümü kazanma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu dersler dışında okuyacağınız bölüm için Türkçe ve edebiyat derslerinizin çok iyi olmanız gerekmektedir. Bölümde zorlanmamak için tüm ayrıntılarıyla bu derslerinizin çok iyi olması gerekmektedir.

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin kaç yıl okunur?

Zorunlu olan 12 yıllık eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Liseyi bitirdiğiniz senenin sonunda üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan yeterli puanı aldığınız taktirde üniversitede Türkçe öğretmenliği bölümünü kazanabilirsiniz. Daha sonra 4 yıllık olan lisans bölümünü bitirmeniz gerekecektir. Üniversite eğitiminin sonucunda Türkçe öğretmeni adayı olarak mezun olacaksınızdır. Devlet kurumunda öğretmenlik yapmak için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. KPSS sınavından yeterli puanı almanız sizin çalışma ve çabanıza bağlıdır. Bir süre verecek olursak 1-2 yıl olacaktır. Toplamda 5-6 yıl içerisinde Türkçe öğretmeni olabilirsiniz.

Türkçe Öğretmeni Olmak İçin kaç puan gerekir?

Puan konusuna gelince iki aşamadan bahsetmemiz gerekmektedir. Türkçe öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak bu sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle Temel Yetenek Sınavından en 150 puan almanız gerekmektedir. Bu sınavı geçtikten sonra Alan Yeterlilik Testi den ise en az 170 almanız gerekmektedir. Bu puanlar sadece sınavda baraj puanlardır.  Fakat bölümü kazanmak için belirlenen taban puan ise sözel olan 306 puan olarak belirlenmiştir. Şunu unutmamak gerek bunlar üniversitede Türkçe öğretmenliğini kazanmak için gerekli olan puan türleridir. Bir de üniversiteyi bitirdikten sonra devlet kurumlarında çalışmak için KPSS sınavın girip gerekli puanı almanı gerekmektedir. Bu puanlar girdiğiniz seneye göre ve atama kontenjanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Moda Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir