Teknoloji

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu çözümü

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu genellikle telefonu 1 veya 2 yıllık her bireyin başına gelmiştir. Cep telefonlarını şarja takan insanlar telefonlarını bir süre sonra kontrol ettiklerinde şarjlarının neredeyse hiç dolmadıklarını hatta eksildiklerini fark etmektedir. Bu sitede yer alan çözümler sayesinde sizlerde şarj olmayan telefonunuzun şarj problemini kısa sürede çözebileceksiniz. Şarj probleminizin çözümü sırasında yaşadığınız deneyimleri bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Şimdi detaylara geçiyoruz 

Telefonumun Şarj Oluyor Ama Dolmuyor Sebepleri Nelerdir ?

  • Telefonum şarj oluyor ancak şarj olmuyor, bunun nedeni kasanın şarj kablosunun şarj bağlantı noktasına takılmasını engellemesi olabilir. Şarj kablonuzun cihazınızla tam olarak uyumlu olduğundan emin olun. 
  • Güç kaynağında sorun olabilir, cihazınızın adaptöründe bir sorun meydana gelmiş olabilir. Farklı bir adaptör deneyerek adaptör sağlığını test edebilirsiniz. 
  • Şarj kablosunda sorun olabilir. Kablonuz zamanla yıpranmış veya ani elektrik dalgalanmalarından kaynaklı olarak kısa devre yapmış olabilir. Kablonuzu farklı bir kablo ile değiştirerek, kablo sağlığını test edebilirsiniz. 
  • Telefon şarj olurken yüksek güç gerektiren işlemlerin yapılması şarj sorunlarına neden olabilir. Cihazınızda arka planda işlem olup olmadığını kontrol etmenizde büyük yarar bulunmaktadır. 
  • Telefonun şarj bağlantı noktasında toz birikmiş olabilir. Bu sebepten ötürü cihazınıza güç yeterince gelmiyor olabilir. Şarj girişinizi hava ile temizlemeniz sorunu çözebilir. 

Yukarıdaki sorunlar çözüldüyse ancak telefon hala şarj olmuyorsa, bu bir pil sorunu olabilir. Bu nedenle cep telefonunun pili orijinal pil ile değiştirilmelidir.

 

Şarj oluyor ama dolmuyor sorunu nasıl çözülür ? 

Şarj olan ancak dolmayan cihazların neden olabileceğini ve bazı ufak sorunların düzeltilmesi için ipuçları vermiştik. Şimdi ise bir üst tarafta yapılan ancak yine de şarj olmayan telefonlar için sizlere bazı seçenekler sunacağız. Sunacağımız bu seçenekleri uygularken dikkatli olmanızda büyük yarar vardır. 

1- Telefonunuzun kılıfını çıkartıp, şarja tekrar takın

Bazı telefon kılıfları cep telefonları ile birebir olarak uyumluluk gösterse de, şarj kabloları ile tam olarak verimli çalışmamaktadır. Cihazların şarj girişini kapatan kılıflar yüzünden telefonunuza yeterli olarak güç gidemiyor olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için öncelikle yapmanız gereken telefonunuzun kılıfını çıkartarak tekrar şarja takmaktır. 

Sorununuz çözülmediyse bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

2- Şarj adaptörünüzü ve güç kaynağınızı değiştirin

Güç kaynağını değiştirmek yapılacak en basit çözümlerden bir tanesidir. Evinizin veya ofisinizin prizine gelen elektrik adaptörlerden geçerek telefonunuza ulaşmaktadır. Bu aşamada zaman zaman prizlerde gerekenden çok daha az bir akım olacaktır. Bu sebepten dolayı güç kaynağınızı değiştirerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. 

 

3- Şarj kablonuzu değiştirin

USB şarj kablonuz zamanla eskiyerek deforme olabilir. Bu sebepten ötürü şarj kablonuzu değiştirerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Zaman zaman kablolar dışından iyi durumda gözükseler bile iç kısımda bulunan kablolar zarar görerek elektrik akımının iletilmesini engelleyecektir. 

 

İlginizi Çekebilir: Airpods şarj olmuyor sorunu

Bu yazımızda sizlerle Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu çözümü hakkında bilgilere değindik. Son olarak merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir