Teknoloji

SD Kart ve Usb Disk Yazma Korumalı Hatası Nasıl Kaldırılır?

SD Kart ve Usb Disk Yazma Korumalı Hatası Nasıl Kaldırılır? sorusunun en net cevabına erişmek için sitemizde bulunan adımları takip edebilirsiniz. Disk yazmaya karşı korumalı hatası genellikle harici bir disk tamir edilmek istenildiğinde karşılaşılmaktadır. Bu içerikte yer alan bilgiler ile birlikte sizlerde bu sorunun üstesinden kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Bu sorun ile alakalı işlemleri yerine getiremediğinizde veya deneyimlerinizi bizimle paylaşmak istediğinizde yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Şimdi Disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümüne geçiyoruz. 

SD Kart ve Usb Disk Yazma Korumalı Hatası Nedir?

SD kart ve USB disk yazma korumalı hatası, SD kart veya USB disk cihazının yazma işlemlerine izin vermediği bir hata mesajıdır. Bu hata, cihazdaki verilerin korunması amacıyla yapılmış bir güvenlik özelliğidir ve genellikle cihazın read-only (sadece okunur) modda olduğu anlamına gelir. Bu hata, cihazın önceki bir formatlama işlemi sonucu veya doğal olarak cihazın bozulması sonucu oluşabilir. Bu hata nedeniyle, cihazdaki veriler okunabilir ancak değiştirilemez veya silinemez.

 

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Sorunu Nasıl Giderilir?

SD kart ve USB disk yazma korumalı hatasını kaldırmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

  1. SD kart veya USB disk cihazını bilgisayarınıza bağlayın.
  2. Bilgisayarınızın Denetim Masası’nı açın ve “Veri Depolama Ayarları” seçeneğini bulun.
  3. SD kart veya USB disk cihazını bulun ve üzerine sağ tıklayın.
  4. “Sürücüyü biçimlendir” seçeneğini seçin.
  5. Format seçeneğinde “NTFS” yerine “FAT32” veya “exFAT” seçeneğini tercih edin.
  6. Format işlemini başlatmak için “Başlat” düğmesine tıklayın.
  7. Format işlemi tamamlandıktan sonra, SD kart veya USB disk cihazını tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Bu işlem cihazdaki tüm verileri siler, bu nedenle öncelikle verilerinizi yedekleyin. Ayrıca, bu adımlar farklı işletim sistemlerinde farklılık gösterebilir.

 

Disk yazmaya karşı korumalı hataları çözmek için deneyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır.

Çeşitli nedenlerle disk yazma koruması hataları alabilirsiniz: virüs, açık USB/SD kart yazma koruma kilidi, disk dosya sisteminin bozulması, kayıt defteriyle ilgili kısıtlamalar, yerel grup ilkesi kısıtlamaları, hasarlı USB bellek/SD kart.

Disk yazmaya karşı korumalıdır. Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi birçok farklı işletim sisteminde korumayı kaldır veya başka bir disk kullan hatası oluşabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Windows 11 Wifi Şifresi Öğrenme

Bu yazımızda SD Kart ve Usb Disk Yazma Korumalı Hatası Nasıl Kaldırılır? sorunu çözümü hakkında bilgilere değindik. Son olarak merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir