Eğitim

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

 

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyarak sizlerde bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bu mesleği seçen ve savcı olmak için neler yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Dolayısıyla savcılık mesleği için gerekli özellikleri öğrenmek, nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gibi birçok konuya değineceğim.
Fakat hani mesleği seçerseniz seçin, düzenli bir çalışma sistemi oluşturmalısınız. Ama bundan önce seçtiğiniz mesleği tanımalısınız.
Savcı, kendisine ulaşan suç haberi ile ilgili gerekli yargılamanın yapılması ve sonucun ortaya çıkması için gerekli işlemleri gerçekleştiren kişi olur. Kısaca açıklarsak ortaya konulan ya da çıkan suç ile ilgili gerçeğin aydınlatılması için tüm delilleri toplayıp iddianame hazırlar.
Topladığı deliller bir suç işlendiğini gösteriyorsa gerekli yerlere başvurarak suça karışan kişilerin ceza almasını sağlar. Belirtilen bu suç kişinin şikayeti üzerine, olayın dışında bir kişinin ihbarı yada savcının suçu direk öğrenmesiyle işlemler başlar.
Savcının tüm bu işlemleri devlet adına yaptığını unutmayalım. Tüm aşamaların hukuka uygun olması gerekir. Dolayısıyla cumhuriyet adına görev yapan savcılara Cumhuriyet Savcısı, danıştayda savcılık yapanlara işe danıştay savcısı denilmektedir.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Seçeceğiniz lise ne kadar önemli veya değil buna bakalım. Öncelikle savcı olmak için özellikle gitmeniz gereken bir lise türü bulunmuyor. İstediğiniz ya da puanınızın yeterli olduğu herhangi bir liseyi seçebilirsiniz.
Bu liseler Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi veya ,Fen Lisesi olabilir. Ayrıca savcı olmak isteyen öğrencilerin üniversitelerin hukuk bölümünü kazanması gerekmektedir.
Liseden sonra hiçbir sınava girmeden direk savcılığa geçiş yoktur.

Savcı Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Bu mesleği kazanmak istiyorsanız yukarıda belirttiğim gibi belirli bir liseye ya da lisede herhangi bir bölüme gitmenize gerek yok. Ancak liselerin kendi içerisinde bulunan bölümlerden eşit ağırlık bölümünü seçerseniz size avantaj sağlayacaktır.
Eşit ağırlık bölümünün sağladığı avantaj ise verilen derslerin farklılığından dolayıdır. Fakat gittiğiniz lisede böyle bir bölüm bulunmuyorsa da sıkıntı değil. Hukuk bölümünü kazanmanız için gereken temel dersler her okulda verilmektedir.
Hukuk bölümünü kazanmanız için girdiğiniz sınavın eşit ağırlık puanınınız iyi olması gerekiyor. Bu nedenle eşit ağırlık bölümleri öneririm. Ancak sayısal veya sözel bölümde okumanız savcı olmanıza engellemez.
Kısaca okuduğunuz bölüm veya lise fark etmiyor, üniversite sınavında eşit ağırlık puanınızın hukuk bölümü için yeterli olup olmadığı önemlidir.

Savcı Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Savcı olmak için hukuk fakültesini kazanman gerekiyor. Dolayısıyla hukuk fakültesine girmek için üniversite sınavının eşit ağırlık kısmında güzel puan almanız lazım. Eşit ağırlık kısmının içine giren derslerinin iyi olması gerekir.

Son olarak Savcı olmak için iyi olması gereken dersler;

  • Türkçe
  • Matematik
  • Geometri
  • Edebiyat
  • Coğrafya

Savcı Olmak İçin kaç yıl okunur?

Savcı olmak için hukuk fakültesine gitmeniz ve burada 4 yıl eğitim almanız gerekmektedir. Başarılı bir şekilde mezun olmalısınız.

Savcı Olmak İçin kaç puan gerekir?

Üniversite sınavının eşit ağırlık bölümünden 350 ile 500 arasında bir puan almanız gerekir. Üniversiteyi bitiren savcı adaylarının adli yargı sınavına girip en az 70 puan alınmalıdır.
Yeterli puanı aldığınızda mülakata girmeye hak kazanıyorsunuz.

Dikkatinizi Çekebilir: Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?  sorusunun yanıtını aktardık. Aklınıza takılan soru ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir