Eğitim

Savcı Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı?

Savcı Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı?, Savcı, suçun ya da suçluların tespit edilmesi, araştırılması ve bu sonuçlara göre gerekli işlemlerin yapılması için gereken süreçleri yöneten yetkili kişiye denir. Bu mesleği yapabilmek için 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmeniz gerekmektedir. Sonrasında Adalet Bakanlığının ve ÖSYM’nin düzenlediği sınavda başarılı olmanız gerekmektedir.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Gittiğiniz lisenin savcı olmak hiçbir engeli bulunmamaktadır. Hangi liseye giderseniz gidin savcı olabilirsiniz. Fakat bazı liselerin eğitim düzeyi daha iyi olmaktadır. Özellikle Anadolu ve fen liseleri bunlara örnektir. Fakat dediğimiz gibi lise türünüz ne olursa olsun savcı olabilmektesiniz. Lise sadece sınav dönemine daha iyi hazırlamaktadır.

Savcı Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise seçimi kadar bölüm seçimi de bazen büyük önem kazanmaktadır. Dolayısıyla herkesin aklına aynı soru gelmektedir. Savcı olmak için hangi bölüme gidilmesi gerekmektedir? Burada önemli olan sizin çalışma disiplininiz olmaktadır. Fakat okuduğunuz lisede mesleğinize uygun bölüm seçmeniz de büyük katkı sağlayacaktır. O nedenle savcı olmak için eşit ağırlık bölümü seçmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavından eşit ağırlık alanından alacağınız puan önemli olmaktadır. Bu nedenle gittiğiniz lise eşit ağırlık bölümü varsa bu bölümü seçebilirsiniz.

Savcı Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Öncelikle üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. O nedenle Türkçe, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya dersleriniz iyi olması gerekmektedir. Bu derslerinizi ne kadar iyi çalışır ve öğrenirseniz üniversite sınavını o derece kolay kazanırsınız. Bu dersler ilk aşama için önemlidir. Hukuk fakültesinden sonra savcı olmak için tekrar bir sınava girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz bu sınav ise hukuk bilgisi gerektirmektedir. Tabii hukuk derslerinin yanı sıra matematik büyük önem kazanmaktadır. Matematik derken matematik 1, matematik 2 ve geometri kastedilmektedir. Matematiğin önemi ise rakiplerinizi geçmeniz ve büyük fark yaratmak için önemli olmaktadır.

Savcı Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında hukuk fakültesi için gerekli puanı almanız gerekmektedir. Puanınız yettiği bir üniversiteye tercih yaptıktan sonra eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Hukuk fakültesi 4 yıllık bir fakültedir. Bu 4 yıllık eğitimden sonra savcı olmak için ayrı bir sınava girmeniz gerekmektedir. ÖSYM ve Adalet Bakanlığı Sınavı’na hazırlanmanız gerekecektir. Bu sınava hazırlanmanız, kazanmanız sonrasında mülakat aşamalarıyla ortalama 2 yıl geçmektedir. Kısacası savcı olmak için ortalama geçen süre 6 yıldır.

Savcı Olmak İçin kaç puan gerekir?

Savcılık mesleğini yapmak için hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavı iki oturumdan oluşmaktadır. Bu iki oturuma da girmeniz gerekmektedir. İlk oturumdan ortalama bir puan almanız yeterli olacaktır. Fakat ikinci oturumdan alacağınız puan daha etkili olmaktadır. Yani AYT oturumunda eşit ağırlık kısmından aldığınız puan etkili olmaktadır. Eşit ağırlık puan türünden taban puan 354 olarak belirlenmiştir. Fakat bu puanın ne kadar üstünde alırsanız o derece şansınız artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Savcı Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir