Eğitim

Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Sizler için oluşturduğumuz bu içerikte tüm detaylar yer alıyor. 

Seçtiğiniz meslek resim öğretmenliği ise öncelikle bu meslek nedir ona bakalım. Resim öğretmeni; çalıştığı kurumda öğrencilerin resim ile ilgili konularda becerilerini geliştirmesini ve gerekli teknikleri gösteren kişidir.

Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Diğer bölümlerden farklı olarak resim öğretmenliği derslerinizin iyi olması dışında sizden bu alanda yeteneğinizin olmasını da beklemektedir. Hatta güzel sanatlar fakültesi üzerinden ilerleyerek resim öğretmeni olmak istiyorsanız lise hayatınızda daha iyi çalışmanız gerekir. O nedenle hem sizi sınava hazırlayan hem de resim konusunda ki yeteneğinizi ortaya çıkartıp geliştirmenizi sağlayacak bir lise olmalıdır. Dolayısıyla akla güzel sanatlar liseleri gelmektedir. Bu liseler sayesinde hem üniversite sınavına hem de sizi yetenek sınavlarına sokacak üniversiteler için hazır konuma gelmiş olacaksınız. Böylece yetenek sınavlarını kazanma olasılığınız daha da artacaktır.

Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Mesleğinizi belirlerken ya da seçerken onu ayrıntılı araştırmanız gerekmektedir. Araştırdığınızda da fark edeceksiniz resim öğretmeni olmak için sözel alanda çalışmanız gerekmektedir. O nedenle gittiğiniz lisede sözel alanı seçerseniz daha rahat bu bölüme hazırlanabilirsiniz. Sizin seçtiğiniz bölümü ilgilendirmeyen dersleri de kendinize yük etmemiş olursunuz.

Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Öncelikle bu bölümü kazanmak için TYT ve AYT sınavına girmeniz gerektiğini unutmayın. AYT sınavında sözel kısmından aldığınız puan çok önemlidir. Görsel sanatlar bölümü bu alandan aldığı için sözel alanın dersleri iyi olması gerekmektedir.
Sözel alan dersleri de şu şekildedir: edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi. Bu dersleriniz ne kadar iyi olursa puanınız da o derece iyi olacaktır. Ancak şunu unutmayın görsel sanatlar bölümü yetenek isteyen bir bölümdür. Çünkü çoğu üniversite yetenek sınavına sizi sokarak almaktadır. Dolayısıyla puanınız ne kadar yüksek olursa olsun resim alanında belli bir yeteneğinizin de olması gerekir.

Resim Öğretmeni Olmak İçin kaç yıl okunur?

Resim öğretmeni olmak için öncelikle 12 yıl zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavından Resim İş Öğretmenliği veya Görsel Sanatlar Bölümü için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Bu şekilde o bölüme girebilir ve 4 yıllık eğitiminize başlarsınız. Bu bölümdeki eğitimizi bitirdikten sonra resim öğretmeni adayı olarak mezun olursunuz. Mesleğe özel bir okulda hemen başlayabilirsiniz ancak her hangi bir devlet kurumunda çalışma için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla da bu yeterli puanı alıp atanmak tamamen sizin çalışmanıza bağlayabiliriz. O nedenle atanma için kesin bir zaman veremeyiz.

Resim Öğretmeni Olmak İçin kaç puan gerekir?

Resim öğretmeni olmak için üniversitede resim iş öğretmenliği ya da görsel sanatlar bölümü okunmalıdır. O nedenle üniversite sınavında bu iki bölümün gerektirdiği puanı almanız gerekmektedir.
Bu puanlar her sene ve üniversitelere göre değişen bu puanları takip etmelisiniz. AYT sınavının sözel kısmından aldığınız puan çok önemlidir. Çünkü resim öğretmeni olmak için gideceğiniz bölüm sözel puan kısmından almaktadır.
Bunlar resim öğretmeni olmak için gideceğiniz okul için önemli olan puanlardır. Bunun dışında KPSS sınavında da baraj olan 60 puanı geçmeniz gerekir tabii bu yeterli değildir. Bunun dışında bir önceki sene en son kaç puandan atama olmuş o puanının üstüne çıkmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Psikiyatrist Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir