Eğitim

Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İnsanların yeme-içme, barınma ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ruhunun da desteğe ihtiyacı olacaktır. Bazen bazı kararlar alırken kendi kendine karar veremez insan. Dolayısıyla bir rehberden yardım almak isteyecektir. İşte burada devreye rehberlik girecektir. Rehberlik, yardıma ihtiyacı olan bireyin sorunlarını çözmek için gerekli duyusal bilgileri sağlamaktadır. Kişinin isteklerini, ihtiyaçlarını göz önüne alarak bireyin kendisini tanımasını ve özünü bulmasına yardım eden bir hizmettir.

Peki, rehberlik hizmeti kimler tarafından verilmektedir? Aslında bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Ancak bizim asıl inceleyeceğimiz kısım ise okullardan verilen rehberlik hizmetidir. Okullarda öğrencilere rehberlik hizmeti rehber öğretmenler tarafından verilmektedir.

Rehber öğretmen, çalıştığı okulda bulunan öğrencilerin kişisel gelişimini destekler. Öğretim hedeflerini belirlemesine ve ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Şu unutulmamalıdır ki rehber öğretmen bu görevi yaparken aile, yönetici v diğer öğretmenlerle beraber çalışmaktadır. Rehber öğretmenlik son yıllarda tercih edilen mesleklerden biridir. Her okulda bulunması gereken bir öğretmenlik branşıdır. Çalışma şartları iyi olduğu için çokça tercih edilmektedir. Sizde bu branşı seçtiyseniz aşağıdaki bilgiler çok işine yarayacaktır.

Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Rehber öğretmen olmak istediğinize karar verdikten sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Öncelikle üniversite sınavına girdikten sonra ilgili bölümü okumanız gerekmektedir. Üniversite sınavına hazırlanabileceğiniz bir lise seçerseniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Üniversite sınavından gerekli puanı aldıktan sonra gittiğiniz lise türünün bir anlamı yoktur. Fakat Anadolu lisesine giderseniz size daha çok avantaj sağlayacaktır. Diğer lise türlerinde farklı ders içerikleri verildiği için çalışmanız gereken derslere odaklanmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için Anadolu liseleri avantaj sağlayacaktır. Kısacası, istediğiniz bölüme gitmek sizin çalışmanıza bağlıdır ancak lise ortamı yardımcı olmaktadır.

Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Psikolojik danışman ve rehber öğretmen olmak için üniversitede danışmanlık ve rehberlik bölümünü okumanız gerekmektedir. Bu bölüm eşit ağırlık puanı ile öğrenci alıyor. Ancak okuduğunuz lise türü ne olursa olsun tercih yapabildiğiniz için illa eşit ağırlık bölümünü okumanıza gerek yoktur. Tabii lisede okuduğunuz bölüm sizin hazırlanmanıza yardımcı olduğu için eşit ağırlık okumanız daha iyidir.

Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Bu mesleği seçtiyseniz, Türkçe, matematik 1, matematik 2, edebiyat, geometri, tarih, coğrafya derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu derslerin hepsi önemlidir ancak matematik testlerinden yaptığınız netler daha da önemlidir.

Rehber Öğretmenlik İçin kaç yıl okunur?

Bu mesleği seçtiyseniz öncelikle zorunlu olan 12 eğitimi tamamladıktan sonra üniversite sınavına gireceksiniz. Daha sonra üniversitenin 4 yıllık danışmanlık ve rehberlik bölümünü bitirmeniz gerekmektedir.
Mezun olduktan sonra atanmak için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavı kazandıktan sonra göreve başlayacaksınız.

Rehber Öğretmen Olmak İçin kaç puan gerekir?

Ülkemizde çoğu üniversitenin bünyesinde bulunan bu bölümün puanları her sene değişmektedir. Eşit ağırlık puanınızı ne kadar yüksek tutarsanız bu değişim sizi etkilemeyecektir. Gireceğiniz senenin puanlarını güncel olarak araştırmanız gerekir.

 

İlginizi Çekebilir:  Arkeolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir