Eğitim

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması lazım?

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması lazım? Öncelikle bu mesleği ortaya çıkartan bilim dalına bakalım. Psikoloji, davranış ve zihni inceleyen bilim dalıdır.

Kapsamlı olan bu bilim dalı daha çok duygu ve düşünceleri incelemektedir. Bu alandaki incelemeler genellikle insan üzerindeki davranışları inceler.
İnsanları incelediği için sosyal bir bilim olmasının yanı sıra aynı zamanda doğa bilimlerini de kapsayabilir. Dolayısıyla beyin biyolojisini çok kullanmakta ve bu kısmı geliştirmektedir. Psikoloji alanında uzman olan bunun yanında bilgi araştırması yapan kişilere de psikolog denmektedir. Psikologlar, beynin ortaya çıkarttığı özellikleri ve bu özelliklerin ortaya çıkarttığı etkileri
anlamaya çalışmaktadır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Psikoloji bölümü okumak ve psikolog olmak için iyi bir lise hayatı geçirmeniz gerekmektedir. Daha lise tercihi yapmadan psikolog olmaya karar verirseniz ona göre bir tercih yapmak isteyeceksinizdir.
Doğal olarak haklısınız. Ancak şunu söylemek gerek ki lisenin puan açısından bu bölümü okumak için bir farkı yoktur. Fakat lisedeki başarınız sınava az da olsa etki ettiği için iyi bir ortalama yapabileceğiniz bir liseyi seçmeniz iyi olacaktır.
Önemli olan bir diğer konu ise psikoloji bölümü yoğun bir bölümdür. Merkezi sınavı geçmeniz bu alanda başarılı olmanıza yetmeyecektir. Kendinizi geliştirmeniz okul dışında da bu alanla ilgili çalışmayla yapmalısınız. O nedenle sizi hem merkezi sınava hem de seçtiğiniz bu alanda geliştireceğiniz bir lise seçmeniz faydalı olacaktır.
Her anlamda iyi bir lise okumak iyi eğitim almak açısından büyük avantajlar sağlayacaktır. Tabii başarı oranı olarak düşük bir liseden psikoloji bölümünü kazanmak da pek tabii mümkündür. Bu açıdan lisenin bir engeli bulunmamaktadır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise türünü seçtikten sonra bölümünüzü de belirlemeniz önemli bir konudur. Lisede seçmeniz gereken bölüm eşit ağırlık bölümüdür. Üniversitelerin ilgili bölümü için merkezi sınavda eşit ağırlık alanında puan yapmanız gerekmektedir.
Fakat ille de lisede eşit ağırlık alanını seçmek zorunda değilsiniz. İster sözel ister sayısal alanda olun yine bu bölümü üniversitede tercih edebilirsiniz. Sözel ve sayısal bölüm okuyorsanız da psikolog olabilirsiniz. Merkezi sınavda eşit ağırlık kısmındaki testleri çözmeniz gerekmektedir. Kısacası, lisede bölüm seçmenizin asıl amacı sizi merkezi sınava hazırlarken fazlalık sizi ilgilendirmeyen dersleri almamak içindir.

Psikolog Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Psikoloji okumak yani psikolog olmak için; Türkçe, matematik 1, matematik 2, geometri, edebiyat, tarih, coğrafya derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Ayrıca bu dersler dışında fizik, kimya ve biyoloji derslerinizden aldığınız netler size ekstra puan getireceği için avantajlıdır.

Psikolog Olmak İçin kaç yıl okunur?

12 yıllık zorunlu eğitimden sonra 4 yıllık psikoloji okuduktan sonra psikolog adayı olarak mezun olursunuz.

Psikolog Olmak İçin kaç puan gerekir?

Ülkemizde çoğu üniversitenin bünyesinde bulunan bu bölümün puanları her sene değişmektedir. Eşit ağırlık puanınızı ne kadar yüksek tutarsanız bu değişim sizi etkilemeyecektir. Gireceğiniz senenin puanlarını güncel olarak araştırmanız gerekir.

 

İlginizi Çekebilir: Beyin Cerrah Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması lazım? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir