Eğitim

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Öncelikle bu mesleği ortaya çıkartan bilim dalına bakalım. Psikoloji, davranış ve zihni inceleyen bilim dalıdır.

Kapsamlı olan bu bilim dalı daha çok duygu ve düşünceleri incelemektedir. Bu alandaki incelemeler genellikle insan üzerindeki davranışları inceler.
İnsanları incelediği için sosyal bir bilim olmasının yanı sıra aynı zamanda doğa bilimlerini de kapsayabilir. Dolayısıyla beyin biyolojisini çok kullanmakta ve bu kısmı geliştirmektedir. Bu alanında uzman olan bunun yanında bilgi araştırması yapan kişilere de psikolog denmektedir. Ayrıca psikolog olmak için 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirmeniz gerekmektedir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Psikolog olmak için üniversite eğitimi almanız gerekmektedir. Dolayısıyla üniversite sınavına iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Üniversite sınavına ne kadar erken çalışmaya başlarsanız o derece kolay bir sınav dönemi geçireceksiniz. Üniversite sınavına da en iyi lise döneminde hazırlanabileceksiniz. Lise seçiminiz o nedenle çok önemli olmaktadır. Tabii lise seçerken kafanızda mesleğinizin belli olması gerekmektedir. Eğer psikoloji bölümünü okuyacaksanız Anadolu liseleri, fen liseleri bu bölümü kazanmak için en uygun lise türü olmaktadır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Okuduğunuz bölüm ne olursa olsun psikolog olabilmektesiniz. Fakat psikoloji bölümü eşit ağırlık puan türünden öğrenci aldığı için o alanda yapacağınız netler büyük önem taşımaktadır. Üniversite sınavına lise döneminde çalışmaya başladığınız için de lisede bölüm seçiminiz de bu sınavda büyük destek sağlayacaktır. Gittiğiniz lisede eşit ağırlık bölümünü seçmeniz üniversite sınavında daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Ancak bu bir zorunluluk değildir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bir mesleği yapmak için öncelikle onunla ilgili eğitimleri almanız gerekmektedir. Dolayısıyla da o eğitimler sırasında bazı derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Psikolog olmak istiyorsanız psikoloji bölümü okumanız gerekmektedir.
Psikoloji bölümü kazanmak için eşit ağırlık bölümünden iyi bir puan almanız gerekmektedir. Eşit ağırlık puanınız yüksek olması içinde bazı dersler bulunmaktadır. Bu dersler; Türkçe, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya,
bu sıraladığımız 5 ders psikolog olmak için çok önemli olmaktadır. Fakat bu derslerin içerisinde en önemli ders matematiktir. Çünkü sizi rakiplerinizden bir adım öteye geçmenizi matematik dersi sağlayacaktır.

Psikolog Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Psikolog olmak için üniversite okumanız gerekmektedir. Dolayısıyla da üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınava girip gerekli puanı aldıktan sonra üniversitelere tercih yapmanız gerekmektedir.
Üniversite tercihi sonucunda kazandıktan sonra üniversite eğitiminizi bitirmeniz gerekmektedir. Psikoloji bölümü 4 yıllık bir bölüm olmaktadır. Fakat bu meslekte uzmanlaşmak için yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.
Yüksek lisansta 2 yıl sürmektedir. Kısacası tüm eğitimlerle birlikte toplamda 7 sene eğitim alınması gerekmektedir.

Psikolog Olmak İçin kaç puan gerekir?

Psikolog olmak için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz üniversite sınavı 2 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT den en az 150 puan almanız yeterli olmaktadır. Bir diğer oturum olan AYT ise daha önemlidir. AYT oturumundan ise en az 170 almanız gerekmektedir. Ayrıca psikoloji taban puanı 209 olarak belirlenmiştir. Tabii bu puan taban puan olduğu için siz bu puanın ne kadar üstünde alırsanız o derece şansınız artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hemşire Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir