Eğitim

Psikiyatri Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Psikiyatri Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Psikiyatri; insanların psikolojik açıdan sağlığından sorumlu olan tıp bölümüdür. Akıl hastaların teşhis edilmesi, önlenmesi veya bu hastalığın tedavisi ile uğraşmaktadır. Hastalara tedavi uygulanırken hem ilaçlardan hem de psikoterapiden faydalanılmaktadır. Burada da psikiyatri ve psikolog arasında ki farkı görebilmekteyiz. Bu bölümün bir diğer adı ise ruh sağlığı ve hastalıkları bölümüdür. Psikolojik hastalıkların belirlenmesi için bir çok yöntem ve teknik kullanılmaktadır. Bunlar; klinik görüşmeler, tıbbi görüntüleme teknikleri, muayene, psikolojik testler ve laboratuvar tahlillerdir.

Psikiyatri Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Meslek olarak psikiyatri uzmanlığını seçtiyseniz öncelikle üniversite sınavına çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Tabii üniversite sınavına hazırlanırken eğitim gördüğünüz lisenin de büyük bir etkisi olacaktır. Öncelikle psikiyatri uzmanı olmak için tıp fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla çok planlı düzenli çalışmanız gerekmektedir. Bu nedenle Anadolu liseleri, fen liseleri tıp fakültesi kazanma aşamasında size en uygun lise türleri olmaktadır. Çünkü bu liselere gidenlerin hedefleri yüksek olduğu için okulda o şekilde bir çalışma hayatı düzenlemektedir. Tabii şunu unutmamalısınız okuduğunuz lise türü ne olursa olsun sizin azimli çalışmanız sayesinde kazanamayacağınız bölüm yoktur.
Ancak bu çalışma ortamını kendiniz yaratamazsınız okulunuz bu konuda büyük fayda sağlayacaktır. Bir de meslek liseleri pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü meslek dersleri ile uğraşırken zor olan doktorluk mesleğine hazırlanmanız zor olacaktır.

Psikiyatri Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Seçtiğiniz liseden sonra diğer önemli konu ise bölüm seçmektir. Her öğrenci 9.sınıfın sonunda alan ya da bölüm seçmek zorundadır. Siz de bu aşamaya kadar mesleğinizi belirlediyseniz o alana uygun bir bölüm seçmeniz gerekmektedir. Psikiyatri uzmanı olmak için tıp kazanmanız gerekmektedir. Tıp sayısal bir bölümdür. Dolayısıyla sayısal alana çalışmak için lisede de sayısal bölüm okumanız büyük avantaj olacaktır.

Psikiyatri Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Psikiyatri okumak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da ilk önce tıp fakültesi kazandıracak derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu derslerin tümü sayısal alanın içerisinde olan derslerdir. Bu dersler; Türkçe, matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyolojidir. Fakat bu derslere sadece bir kerelik çalışılıp bırakılacak dersler olarak bakmamalısınız. Çünkü meslek hayatınızda hep karşınıza çıkacak ve içinde olacak alanlardır.
Tabii bunlar ilk aşama için işinize yarayacak derslerdir. Tıp fakültesini bitirdikten sonra psikiyatri uzmanlığı için alacağınız dersler bulunmaktadır. Bunlarda 6 yıllık tıp eğitiminde alacağınız derler olmaktadır. Bu nedenle tıp fakültesinde ne kadar başarılı bir eğitim hayatı geçirirseniz uzmanlık için de o derece kolay hazırlanırsınız.

Psikiyatri Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Tıp fakültesi için yeterli puanı aldıktan sonra bir üniversiteyi tercih etmeniz gerekmektedir. Sonrasında 6 yıllık olan tıp fakültesini bitirmeniz gerekmektedir.
Başarılı bir eğitim geçirirseniz uzmanlık için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için Tıpta Uzmanlık Sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan geçerli bir puan alırsanız uzmanlık için olan eğitime başlayabilirsiniz. Bu stajyerlik eğitimi 4 yıl sürmektedir. 4 yılın sonunda psikiyatri uzmanı olabilmektesiniz. Yani toplamda lise eğitiminden 10 yıl sonra psikiyatri uzmanı olunabilmektedir.

Psikiyatri Olmak İçin kaç puan gerekir?

Psikiyatri uzmanı olmak için öncelikle üniversite sınavında AYT de sayısal puan türünden tıp fakültesi için yeterli puan almanız gerekmektedir. Tıp bölümü için 455 taban puan olarak belirlenmiştir. Daha sonra tıpta uzmanlık sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda ruh sağlığı ve hastalıkları bölümü için en düşük puan da 45 olarak belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Yunus Polis Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Psikiyatri Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir