Eğitim

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusuna cevap arıyorsanız bu içeriğimiz tam da sizlere göre. Ülkemizde görev yapan  Emniyet Teşkilatı, demokratik bir sistem içinde hukukun üstünlüğünü sağlamak ve korumak, ülkede huzur ve düzeni sağlamak, vatandaşların can, mal ve iffetlerini güvence altına almak ve korumak, suç faaliyetlerini önlemek ve şüpheliyi getirmek için görevlerini yerine getiren bir kuruluştur. Bu teşkilatta görevli devlet memurlarına polis denilmektedir.

Polis memurları, bulundukları görev yerlerinde, hizmet ettiği branşı, yeri ve zamanı ne olursa olsun, bir suç ile karşı karşıya geldiğinde o suça el koymak, suçu önlemek, suçlunun ve suç delillerini tespit etmekle görevli ve yetkili kişidir.

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Sizlerde Polis olmak istiyorsanız gideceğiniz lise türü ne kadar önemli ona bakalım. Seçtiğiniz mesleğe göre okuduğunuz liseyi seçmek zorunda kalabiliyorsunuz. Dolayısıyla polis olmak için de belli bir liseye mi gitmem gerekiyor diye düşünebilirsiniz.
Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Eğer Polis Meslek Yüksek Okuluna gitmeyi istiyorsanız, gittiğiniz lise fark etmemektedir. Üniversiteye giriş sınavından aldığınız TYT puanınıza göre Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuru yapabilirsiniz. Bu mesleğe atılmak veya Polis Meslek Yüksek Okuluna girmek için lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Bu okulların taban puanları ve alınacak öğrenci sayısı her yıl değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurarak başvuru yapmalısınız.

Polislik İçin Lisede hangi bölüm okunmalı?

Polis olmak için özellikle bir liseye gitmenize gerek yok. Bu nedenle gittiğiniz lisede seçtiğiniz bölümünde pek bir etkisi bulunmamaktadır. Eğer liseden sonra direk PMYO girmeyi düşünüyorsanız TYT puanınızın iyi olması gerekmektedir. TYT sınavı temel yeterlilik istediği için matematik ve fen soruları ile öne geçebilirsiniz. Dolayısıyla gittiğiniz lisede sayısal bölümü seçebilirsiniz bu size kalmış. Ancak eşit ağırlık veya sözel bölümdeyseniz de polis olabilirsiniz. Ancak POMEM sınavına girmeyi düşünüyorsanız okuduğunuz lisenin veya bölümün hiçbir önemi bulunmamaktadır. Gittiğiniz üniversiteden mezun olmanız ve istenilen kriterlere uymanız gerekir.

Polislik Mesleği Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Liseden mezun olduktan sonra Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuru yapacaksanız üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu nedenle gireceğiniz TYT sınavında ağırlıklı olarak Türkçe, Sosyal Bilimler,
Matematik ve Fen derslerinde başarılı olmanız gerekmektedir. Bu dersler lisede değil de gireceğiniz sınavda yapacağınız netler açısından önemlidir.

Polis Olmak İçin kaç yıl okunur?

Polis olmak için kaç yıl okunur sorusunun üç farklı cevabı var diyebilirim. Öncelikle hangi eğitime başvurduğunuzdur. Yani Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuracaksınız orada alacağınız eğitim 2 yıldır.
POMEM ile başvuru yapacak iseniz aldığınız eğitim 6 aydan oluşur. Son olarak PAEM de alacağınız eğitim 11 aydan oluşmaktadır. Kısaca eğitim aldınız akademi hangisi ise belirtilen eğitim süresinden sonra mesleğe başlayabilirsiniz.

Polis Olmak İçin kaç puan gerekir?

Eğer PMYO başvuru yapacaksanız TYT sınavından en az 250 puan almanız gerekir. Ancak POMEM olarak başvuru yapacaksanız KPSS sınavından 60 puan alması gerekmektedir.

 

Bu içeriğimizde sizlere Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir