Eğitim

Pilot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Pilot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Pilot, hava kontrolü ile iletişim kurarak uçağın uygun rotada seyahat etmesini sağlamaktadır. Ayrıca, yolcu ve yük taşımacılığı görevini de yapmaktadır.

Pilot Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise seçerken yapmak istediğiniz meslek belli ise o mesleğe göre lise seçmeniz büyük avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla pilotluk mesleğini yapmak istiyorsanız sayısal alanda iyi bir lise seçmeniz gerekmektedir.
Anadolu liseleri, fen liseleri bu meslek için uygun bir lise olmaktadır. Fakat okuduğunuz lise türü ne olursa olsun pilot olmak için engel değildir.

Pilot Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Okuyacağınız bölümü de iyi seçmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz lisede 9.sınıfın sonunda sizden bölüm seçmeniz istenecektir. Dolayısıyla bu bölüm mesleğinize ne kadar uygun olursa o derece planlı ilerlemeniz gerekmektedir.
Pilotluk mesleği için lisede sayısal bölümü seçmeniz gerekmektedir. Çünkü üniversite sınavında sayısal alandan alacağınız puan önemli olmaktadır. O nedenle hangi lise türüne giderseniz gidin sayısal bölümü seçmeniz büyük avantaj sağlayacaktır.

Pilot Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Pilotluk mesleği için sayısal alanınızın çok iyi olması gerekmektedir. Çünkü üniversite sınavının sayısal kısmından aldığınız puan etkili olacaktır. Dolayısıyla da sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu dersler; matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyolojidir. Bu derslerinizin ne kadar iyi olursa sayısal alandan alacağınız puanda o derece iyi olacaktır. Bu meslek için sayısal alanda neredeyse tam puana yakın bir puan almanız gerekmektedir. O nedenle bu dersleri ne kadar erken çalışmaya başlarsanız o derece faydası olacaktır. Tabii bu dersler üniversite sınavında çok işinize yaracaktır ancak sınavdan sonra gireceğiniz mülakatta ve meslek hayatınızın içinde olacak bir diğer ders ise İngilizce dersidir. Fakat İngilizceye bir ders olarak bakmamanız gerekmektedir. Onu hayatınızın merkezine almanız ve öğrenmeniz gerekmektedir.

Pilot Olmak İçin kaç yıl okunur?

Okuyacağınız bölümün kaç sene süreceğini bilmek en önemli konulardan biri olmaktadır. Çünkü sürecin nasıl ilerleyeceğini ve mesleğe ne zaman adım atacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Tabii bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin sahip olduğu şartlar çoğu şeyi değiştirmektedir. Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Tabii gerekli puanı almanız sizin çalışmanıza bağlı olduğu için ilk seneden de bölümü kazanabilirsiniz sonrasında ki senelerde kazanabilmektesiniz. Pilotaj bölümü okuyacaksanız bu lisans bölümünün süresi 4 yıl olmaktadır. Sorunsuz bir şekilde 4 yılda okulu bitirseniz pilot adayı olarak mezun olunmaktadır. Lisans eğitimi dışında pilotluk akademileri bulunmaktadır. Eğer bu akademi de eğitim alarak da pilot olabilmektesiniz. Bu akademide ki eğitimler ise 18 ay ile 8 hafta arasında değişmektedir.

Pilot Olmak İçin kaç puan gerekir?

Pilot olmak için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz üniversite sınavında sayısal alandan alacağınız puan çok önemli olmaktadır. Üniversite sınavının ilk kısmı olan TYT  baraj puanını geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise ikinci oturum olan AYT puanınız çok önemlidir. AYT  sayısal puan türünden alınacak taban puan 220 olmaktadır. Tabii bu puan bir üniversiteye yerleşmek için yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla üniversiteler ortalama 240 ile 500 arasında almaktadır. Ancak üniversitelerin kontejyanları çok sınırlı olduğu için ne kadar yüksek puan alırsanız yerleşme şansınız o derece yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Oyuncu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Pilot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir