Eğitim

Oyuncu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Oyuncu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Jest, mimik, ses ve vücudunu kullanarak bir karakteri canlandıran meslek oyunculuktur. Film, radyo, tiyatro, televizyon gibi yerlerde sahne sanatlarını gerçekleştirmektedir.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Oyuncu olmak için belli bir lise türü yoktur. Ya da gittiğiniz lise ne olursa olsun belli bir engel bulunmamaktadır. Fakat bu meslekte ne kadar erken eğitim almaya başlarsanız o derece iyi olacaktır. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesine gitmeniz alt yapınızın oluşması için yardımcı olacaktır. Ancak farklı bir lise türüne giderken de dışarıdan alabileceğiniz eğitimler de bulunmaktadır. Örneğin oyunculuk kursları ya da atölyeleri bulunmaktadır. Hem liseye devam edip hem de bu kurslarda eğitim alabilmektesiniz.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Yukarıda bahsettiğim lise de bulunan tiyatro bölümüne giderek alt yapınızı lisede oluşturabilirsiniz. Fakat ille lisede şu bölüme gitmelisiniz diyemeyiz. Çünkü güzel sanatlar lisesi dışında diğer lise türlerinde oyunculuk ile ilgili bir bölüm bulunmamaktadır.

Oyuncu Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Oyunculuk mesleği için genelde sözel derslerinizin iyi olması beklenmektedir. Fakat üniversite sınavı için gerekli olan başka derslerde bulunmaktadır. Sınavdan alacağınız puan ne kadar yüksek olursa kazanmanız o derece kolay olacaktır. O nedenle iyi olması gereken dersleriniz; Türkçe, matematik, tarih, fen bilimleridir. Bunlar üniversite kazanmanız için gerekli olan dersler olmaktadır. Bir yandan da oyunculuk sanat dallarından biri olmaktadır. O nedenle de edebiyat dersleriniz iyi olması sanat kollarıyla ilgilenmeniz gerekmektedir. Aslında diksiyon, mimik ve jestlerinizi iyi kullanmak için dersler de alabilmektesiniz.

Oyuncu Olmak İçin kaç yıl okunur?

Bu meslek için uzun bir yol kat etmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla pes etmemelisiniz. 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmelisiniz. Bu sınavı da başarı ile geçtikten sonra tercih yapmanız gerekmektedir. İstediğiniz üniversitelere tercihinizin kabul olmasından sonra yetenek sınavlarına fa girmeniz beklenmektedir. Bu yetenek sınavları her üniversite için farklı tarihlerde olmaktadır. Bunun takibini iyi yapmanız gerekmektedir.
Çünkü yetenek sınavına girmeden üniversiteye kabul edilmemektesiniz. Üniversitelerin 4 yıllık eğitimini bitirdikten sonra hatta eğitiminiz devam ederken mesleğe başlayabilmektesiniz. Dediğim gibi bu meslek yetenek gerektirdiği için ne kadar erken keşfedilir veya kendinizi gösterebilirseniz o derece erken başlarsınız oyunculuk mesleğine. Belli bir yıldan eğitim bazında bahsedebilir ancak keşfedilmek konusunda bu küçük yaşlarda da olabilir 30 yaşından sonrada olabilmektedir.

Oyuncu Olmak İçin kaç puan gerekir?

Oyuncu olmak için bir puan hem gerekli hem de değil diyebiliriz. Aslında bu meslek yeteneğiniz var ve keşfedilirseniz alaylı bir şekilde de yapıldığı için belli bir okul ve puan gerektirmemektedir. Fakat her yer de avantaj sağlayan eğitim bu meslekte de size avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavına Güzel Sanatlar Fakültesini veya Konservatuar kazanmak için girebilirsiniz. Üniversite sınavının ilk oturumu çok önemli olmaktadır. TYT oturumuna girdiğiniz de bu fakültelerin taban puanlarını geçmeniz gerekmektedir. Gerekli taban puanı almanız yeterli olmamaktadır. Çünkü oyunculuk mesleği yetenek gerektirdiği için de kazandığınız fakültelerin yetenek sınavlarını da başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Burada belli bir puandan bahsetmek söz konusu olamaz. Dolayısıyla sizin yeteneğinize bağlı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İç Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Oyuncu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir