Blog

Nasıl Yazılımcı Olunur ?

Nasıl yazılımcı olunur ? Sorusunun cevabı için sitemizde verilen bilgiler tam da sizlere göre. Bu içeriği okuyarak sizlerde yazılım dünyası hakkında detaylı bilgilere erişebilir ve konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer yazılım alanı gerçekten sizleri cezbediyor ve bu iş sizlere eğlenceli geliyorsa kesinlikle ilk adımı bugün atmalısınız. 

Hemen kodlama örnekleri bölümümüzü ziyaret ederek yazılım dilleri hakkında ufak ip uçlarına hakim olabilirsiniz. 

Genelde yazılımcı olmak isteyen bireylerin tamamının aklına “Nasıl yazılımcı olurum?”  sorusu gelmektedir. Bizler bu içeriğimizde sizlere meslek ile alakalı tüm bilgileri aktaracağız. Haydi başlayalım. 

 

1. İşe Hedeflerinizi Belirleyerek Başlayın

Yazılım dünyasına atılmadan karar vermeniz gereken ilk husus bu işi gerçekten isteyip istemediğinizi sorgulamaktır. Zira yazılımcı olmak sabahlara kadar çalışmayı göze almak demektir. 

Yazılımcı olmak deyimi sadece genel manada yaptığınız bir işi temsil etmektedir. Ancak bu işin içine girdiğinizde yazılımın ne kadar geniş bir alt dalı olduğunun farkına varacaksınız. Günümüzde otomasyon sistemleri, mobil oyun ve uygulamalar, web siteleri, robot ve makinalar alanları ve birçok alanda yazılımcı olarak görev alan insanlar bulunmaktadır. 

Çalışacağınız alanların ve yapacağınız işlerin görünür kısmında mı yoksa arkada çalışan kodların mimarı olma tarafında mı olmak istediğiniz karar verin. Bu aşamada vereceğiniz kararları sonradan rahat bir şekilde değiştirebileceğinizden işin içine girdikçe de fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer hedeflerimizi belirlediysek diğer başlığımıza geçelim. 

 

2. Yazılım Eğitimi Alın

Yazılım eğitimi almak yazılımcı olma adımları içerisinde sadece küçük bir alanı kapsamaktadır. Günümüzde yazılım eğitimlerini ilgili üniversitelerden alabileceğiniz gibi online platformlardan hatta Youtube gibi mecralardan bile alabilirsiniz. Artık insanlar farklı bir işle uğraşırken bile yazılım geliştirme alanlarında bilgi sahibi olabilmektedir. Sitemizde göreceğiniz kolay pratikleri tek başınıza yapmaya çalışarak sizlerde kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Özetle yazılımcı olmak için üniversite okumanıza gerek yoktur. Günümüzde başarılı bir şekilde çalışan yazılımcıların çoğu farklı bölümlerden mezun olmuştur. 

 

3. İşin Temelinde Pratik Yapmak Yatıyor

Yazılım dünyası içerisinde öğrendiğiniz kalıp bilgileri hayata geçireceğiniz projeler üzerinde pek çok farklı türde uygulayabilirsiniz. Okulda – kursta öğrenmiş olduğunuz bilgileri pratik yaparak geliştirmeniz sizlerde oldukça büyük katkı sağlayacaktır. 

Öğrenmiş olduğunuz bilgileri pratik yaparak geliştirebilir, kendinizi o programlama dilinde uzman seviyeye getirebilirsiniz. 

 

 

4. Kendinizi Sürekli Olarak Geliştirin

Nasıl Yazılımcı Olunur ? sorusuna bu aşamaya kadar gerekli cevaplardı verdik. Bu aşamadan sonra vereceğimiz cevaplar yazılımcı dünyası içerisinde ilerlemenizi sağlayacaktır. 

Yazılımcı sektörü her geçen gün gelişiyor ve yeni bilgiler öğrenmek ve gelişmelere ayak uydurmak için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Peki kendinizi nasıl geliştirirsiniz? Bunun için elbette kitaplardan faydalanabilir, blogları okuyabilir veya bilişim sektörü etkinliklerine ve seminerlerine katılabilirsiniz. Bu arada yabancı diliniz varsa kesinlikle İngilizce kaynaklara dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca, seçtiğiniz yazılım dilinde uzmanlaşmış bir topluluğa katılabilirsiniz. Yani profesyonel gelişime değer vermek, kesinlikle yazılımcı olmanın gerekliliklerinden biridir!

 

 

5. Proje Geliştirmeye Özen Gösterin, özgeçmişinizi Güncel Tutun

Yazılım sektöründe kendinize ait iş fırsatlarını yakalamak için proje geliştirmeye ve özgeçmişinizi güncel tutmaya özen gösterin. Geliştirmiş olduğunuz projeler zamanla öz geçmişinizin önüne geçtiğinin farkına varacaksınız. Geliştirmiş olduğunuz projeler bilgilerini sergileyecek, uzmanlık derecenizi arttıracaktır. 

 

 

 

 

6. Asla Vazgeçmeyin 

Yazılım sektörü diğer sektörlerde olduğu gibi zorluklarla doludur. Çıkmış olduğunuz bu yolda bazen 2 satır kod bloğu için günlerde uğraşabilirsiniz. Yapamadığınız her zaman asla pes etmeyeceğinizi sürekli tekrar edin. Aradığınız kod mantığını sadece Türkçe olarak değil farklı dillerde de araştırın. 

 

Dikkatinizi çekebilir: Yazılım öğrenmeye nereden başlamalıyım ? 

Bu yazımızda sizlerle Nasıl Yazılımcı Olunur sorusunun adımlarını anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir