Eğitim

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Mimarların yeni binaları tasarlama veya eski binaları restore etme ya da hazırda bulunan binaları daha kullanışlı hale getirme gibi görevlerin bulunmaktadır. Bu meslekte çalışanlar mimar denilmektedir. Ayrıca bu mesleği yapmak için üniversitelerin mimarlık bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Peki mimar olmak için neler yapmak gerekir? Bu sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır.

Mimar Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Mimarlığı meslek olarak seçtiyseniz öncesinde üniversite sınavına hazırlamanız gerekmektedir. Üniversite sınavına lise döneminde hazırlanacağınız için hangi lise daha iyi soru gelmektedir. Öncelikle mezun olduğunuz lise türü ne olursa olsun mimarlık okuyabilmektesiniz. Herhangi bir lise türü zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak mimarlık sayısal bir bölüm olmaktadır. O nedenle üniversite sınavına daha sıkı hazırlanmanız gerekmektedir. Tabii uygun ortamı oluşturmak ve yardım olarak ilerlemek için lise önemli bir nokta olmaktadır. Bu meslek için Anadolu liseleri veya fen liseleri büyük yardımcı olabilecek lise türleridir. Bunun dışında başka liseye gidiyorsanız da sizin azimli ve kararlı çalışmanızla bu bölümü kazanabilmektesiniz.

Mimar Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise seçiminden sonra diğer önemli seçim ise bölüm seçimi olmaktadır. Mimarlık için lise gibi bölüm için de bir zorunluluk bulunmaktadır. Ancak üniversite sınavında sayısal alandan alacağını puan önemli olduğu için lisede de sizi bu alanda hazırlayacak bir bölüm önemli olmaktadır. Gittiğiniz lise de sayısal bölümü seçmeniz üniversite sınavında büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca sizin alanınızı içermeyen dersleri görmediğiniz için daha rahat odaklanacaksınız.

Mimar Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Ders konusuna gelindiğinde ise öncelikle bu mesleğin hangi alandan öğrenci aldığını bilmeniz gerekmektedir. Mimarlık, sayısal alandan öğrenci alan bir bölüm olduğu için sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Sayısal dersleriniz ne kadar iyi olursa hem üniversite sınavında başarılı olacaksınız hem de üniversite de okurken. Bu sayısal dersler; matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyolojidir. Ancak bunların içlerinde en önemli olan matematik dersi olmaktadır. Bu ders hem sınavda rakiplerinizin önüne geçirecek hem de bu alanda iç içe olacağınız bir ders olmaktadır. Ayrıca bu derslerin dışında üniversite sınavında Türkçe dersi de puan hesaplamalarında etkili bir ders olmaktadır.

Mimar Olmak İçin kaç yıl okunur?

Bu meslek için üniversitede mimarlık bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavında AYT alanından yeterli puanı aldıktan sonra tercih yapmanız gerekmektedir. Kazandığınız mimarlık fakültesi 4 yıllık bir lisans bölümü olmaktadır. Eğitim aldığınız bu 4 yılın sonunda mimar olarak mezun olmaktasınız. Bu meslek genel olarak özel alanda iş imkanı sağladığı için hemen başvuru yaparak mesleğinize bağlayabilmektesiniz.

Mimar Olmak İçin kaç puan gerekir?

Mimar olmak için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavı iki oturumdan oluşmadadır. Mimarlık için bu iki oturuma da girmeniz gerekmektedir. İlk oturum olan TYT den ortalama bir puan almanız yeterli olacaktır. Asıl önemli olan oturum ise AYT’dir. AYT oturumda sayısal alandan alacağınız puan etkili olmaktadır. Mimarlık mesleği sayısal puan türünden öğrenci olmaktadır. Bu neden sayısal puanınızın iyi olması gerekmektedir. Mimarlık için sayısal puan türünün taban puanı 302 olarak belirlenmiştir. Bu puan taban olduğu için bunun üzerinde bir puan almanız gerekmektedir. Çünkü rakiplerinizi elemek ve daha iyi bir okulda okumak için yeterli bir puan olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir