Kargo

Kargo Ücretleri Neye Göre Belirlenir

Kargo Ücretleri Neye Göre Belirlenir günümüzde birçok bireyin aklını kurcalamaktadır. Kargo ücretleri belirli birkaç kritere göre hesaplanmaktadır. Bu kriterler genel itibarıyla boyutu, türü, teslimat şekli, desi vs. olarak sıralanabilir. Tüm bu kriterlerin yanına yasal kesinti ve ödemeler de fiyata dahil edilmektedir. Kargo ücretlerinin neye göre belirlendiğini detaylı olarak anlattığımız yazımızı sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan soruları yorum kısmında belirterek cevap bulabilirsiniz. 

 

Kargo Ücretleri Neye Göre Belirlenir

Kargo ücretleri gideceği mesafeye göre belirlenmektedir. İlk kriter paketinizin gideceği adres dikkate alınmaktadır. Kargo ücretleri hesaplamasında ikinci kriter Desi büyüklüğüdür. Fiyat belirleme unsurları aşağıda verilmiştir.

Desi Nasıl Hesaplanır ?

Paketlenen gönderinizin boy, en, yüksekliğini çarparak 3000’e bölünmektedir. Bu çıkan sayıya göre ücretlerde önemli değişkenlik göstermektedir.

Örnek verecek olursak göndermek istediğiniz paketin boyutları En: 60 – Boy – 60 – Yükseklik 40 olduğunu farz edelim. 

60*60*30 = 108.000

108.000/3000=36 Desi

 
Genel olarak kargo firmaları 100 desi üzerinde paketinizi ağır desi olarak kabul etmektedir. Fiyat politikaları firmalara göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

Kargo Ücreti Hat Unsuru Kaç Gruba Ayrılır?

Kargo ücretinde etkili olan mesafe hat unsuru yaklaşık 4 ana gruba ayrılmaktadır. Paketinizin gideceği adresin mesafesi ücret politikasında çok önemlidir.

Paketinizin gideceği adres

  • 1 – 200 Km arasında ise Yakın Mesafe
  • 201 – 600 Km arasında ise Kısa Hat
  • 601 – 1000 Km arasında ise Orta Hat
  • 1000 Km ve üzeri ise Uzun Hat 

olarak nitelendirilmektedir. Mesafe hat uzunluğu fiyat belirlemede önemli bir unsurdur.

 

Bu yazımızda sizlere Kargo Ücretleri belirleme kriterleri adlı konuya Değindik. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde güncelleme fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur. Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir