Teknoloji

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu Düzeltmenin 15 Kolay Yolu

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu Düzeltmenin 15 Kolay Yolu içeriğimiz tam da sizlere göre. Android cihazlar, işlemciler ve RAM söz konusu olduğunda iPhone’a biraz rekabet sunabilir , ancak kamera sensörü için Apple her zaman üstündür. iPhone kamerası en iyi akıllı telefon kameralarından biri olarak kabul ediliyor ve bu konuda neredeyse hiç tartışma yok. Yine de, bu kamera zaman zaman bazı aksaklıklara maruz kalabilir ve düzgün çalışmayabilir. İPhone kamera siyah ekranı bu aksaklıklardan biridir.

Artık iPhone’unuzun ekranının tamamen karardığını fark ettiğinizde yapmanız gereken bazı basit işlemler vardır. Çoğu durumda, bunun nedeni saniyeler içinde çözülebilen bir yazılım arızasıdır. Ancak bazı durumlarda donanım sorun gidermelerine ihtiyacınız olabilir. 

Bu yazıda iPhone kamera siyah ekran sorununu 15 basit yolla nasıl çözeceğimizi göstereceğiz. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

 

iPhone Kamera Ekranım Neden Siyah? 

iPhone siyah kamera düzeltme adımlarına  geçmeden önce  neden karardığını bilmeniz gerekir. Bunun birçok nedeni vardır ve yazılım arızası en önemli nedenlerden biri olmalıdır. Bazen kamera sensörünün gayet iyi çalışıyor olması mümkündür, ancak telefonun kamerayı çalıştırmak için kullandığı yazılımda bir şekilde bazı sorunlar olabilir. 

 

Kameranın Fiziksel Olarak İyi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu çözmeye çalışmadan önce kameranın fiziksel olarak iyi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.  Bu oldukça kolay bir işlemdir. Bu doğrulamayı yapmak için  Kamerayı kullanan diğer uygulamaları açmanız yeterlidir. FaceTime uygulamasını her zaman kullanabilirsiniz.

Apple ekosistemi için yerleşik Görüntülü Arama uygulamasıdır. Alternatif olarak, Messenger , WhatsApp vb. gibi herhangi bir Görüntülü Arama uygulamasını kullanabilirsiniz .

Artık kamerayı bu uygulamalarda kullanabiliyorsanız, sorunun kamera donanımında veya sensörde olmadığından emin olabilirsiniz. Bu sadece evde çözülebilecek bir yazılım hatası. 

 

iPhone Kamera Siyah Sorunu Nasıl Çözülür? 

 İşte iPhone Kamera Siyah Ekran sorunun çözmeniz için bazı basit çözümler.

Unutmayın, muhtemelen çözümlerden biriyle durumu hemen çözebilirsiniz, ancak kameranızı olması gerektiği gibi çalışmaya geri döndürmek için birden fazla seçeneği denemeniz gerekebilir. 

Kamera Uygulamasını  Kapatın

 Herhangi bir uygulamayı sonlandırmanın, onu normale döndürmenin iyi bir yolu olduğuna dair hiçbir tartışma yok. Kamera uygulaması diğer uygulamalardan farklı değildir. Arka planda çalışan uygulama listesini ekranın altından çekmeniz yeterlidir ( ana sayfa düğmeli bir iPhone’unuz varsa , ana sayfa düğmesine iki kez dokunun). 

Şimdi, kamerayı telefonun üst tarafına doğru çekin ve kapanır. Şimdi uygulamayı tekrar çalıştırın ve umarım, normal şekilde tekrar çalıştırabilirsiniz. 

 

Diğer Uygulamaları Durdurmaya Zorlayın

Bazen, uygulamanın düzenli olarak sonlandırılması istenen çıktıyı vermez. Bu durumda, arka planda çalışan tüm uygulamaları durdurmanız gerekir. Bu, sistemin tüm canlı anıları silmesini ve her şeye yeni bir başlangıç ​​yapmasını kolaylaştıracaktır. İşlem öncekine benzer. 

Ekranı alttan kaydırın ve kamera uygulamasını kapattığınız gibi tüm uygulamaları kapatın. 

 

Kamera Modlarını Çevirin 

Bazen siyah ekran soruna neden olan problem kamera modudur. Yani yapmanız gereken, kamera modunu arkadan öne değiştirmek. Sağ alt köşedeki kamera çevirme simgesine tıklayın. 

Bu, kamera modunu değiştirir ve zaten selfie modunu kullanıyorsanız ekranda selfie modunu veya normal modu görebileceksiniz. Şimdi birkaç saniye bekleyin ve ardından modu tekrar çevirin. 

Önceki moda geri döndükten sonra sorun kendi kendine çözülebilir. 

 

Canlı Fotoğrafı Kapatın

Telefonunuzun kamerası, Canlı Kamera seçeneğiyle ilgili bazı sorunlarla karşılaşıyor olabilir. Bu, kameranın çalışmasını engellemenin en yaygın nedeni olmasa da, normal işlevi engellemenin kesinlikle olası bir nedenidir. Ayrıca, birçok kullanıcı zaten canlı bir fotoğrafı beğenmez. 

Canlı Fotoğraf seçeneğini açmak için Ayarlar > Kamera > Ayarları Koru’ya  gidin

Burada, üç seçeneğin altında Canlı Fotoğraf seçeneğini bulacaksınız. Kapatın ve kamera uygulamasını sonlandırın. Sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol etmek için tekrar çalıştırın. 

 

Flaşı Açmayı Deneyin 

Telefonunuzda bulunan flaş çalışmıyorsa bazen kamera çalışmaz. Bu nedenle, el fenerinin kamerayla senkronize olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için kontrol merkezini yukarıdan aşağı indirin. 

Listeden El Feneri seçeneğini seçin. Bu onu açacaktır ve şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kamera uygulamasını açabilirsiniz. Sorun, kameranızla el feneri senkronizasyonu ile ilgiliyse, bunu yapmak sorunu hemen çözecektir. Aksi takdirde, diğer çözümleri kontrol etmeniz gerekir. 

 

Telefonunuz Çok mu Sıcak? 

iPhone çok ısınırsa, farklı işlemlerde bazı arızalara neden olabilir. Örneğin, dokunmatik ekran düzgün çalışmayabilir veya kamera siyah bir ekran gösterebilir. Bu durumda, telefonunuzun sıcak olup olmadığını kontrol edin. Telefonun gerçekten çok sıcak olduğunu düşünüyorsanız, telefonun kasasını çıkarın ve kapatın. 

Telefonu soğuyana kadar yaklaşık 5 ila 10 dakika serin bir yerde bırakın. Soğuduktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz. 

 

Genel Olarak Yeniden Başlatın

İşte ortak bir çözüm. Akıllı telefonlarımızın yazılım hatalarının çoğu, basit bir yeniden başlatma ile çözülebilir. İyi çalışıp çalışmadığını görmek için iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin . Telefonunuzun sağ tarafındaki Yan düğmeyi ve Sesi Aç düğmesini bir arada tutun. 

‘Kapatmak için kaydır’ seçeneğini soracak ve tek yapmanız gereken seçeneği sağa kaydırmak. Kapatılması biraz zaman alacaktır. Telefon tamamen kapatıldıktan sonra telefonu açmak için  Yan düğmeye bir kez daha basmanız gerekir.

Telefon açıldıktan sonra, telefon kamerasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz yeterlidir. 

 

Kamera Konumunu Devre Dışı Bırakın

Yazılımdaki bir başka aksaklık da konum seçeneğidir. Bazen, kameranın konum hizmetini çevirmek, çalışmasını değiştirebilir ve siyah ekrana neden olabilir. Bu yüzden kapatmanız daha iyi. Kamera konumunu kapatmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmeti’ne gidin 

Aşağı kaydırın ve Kamera seçeneğini bulun. Kameranın konum hizmetinin açık olduğunu görüyorsanız, Asla’yı seçmeniz yeterlidir Bu, telefonun kamera için konum hizmetini kullanmasına izin vermez. Ve umarım siyah ekran sorununu da çözer. 

 

Depolamayı Kontrol Edin

Tamam, kamera iyi çalışıyor olabilir, ancak telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları veya çektiğiniz videoları çekmek ve kaydetmek için yeterli bellek veya alan yok. Kameranın kararmasının sebeplerinden biri de budur. Bu nedenle, telefonunuzda yeterli alan olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Hakkında’ya gidin.

Biraz aşağı kaydırırsanız, Mevcut bir seçenek bulacaksınız . Kullanılabilir seçeneğinde yeterli alan varsa , kamera performansını engelleyen depolama sorunu değildir. Ancak hiç yer kalmadıysa, telefonunuzdaki bazı verileri temizlemeniz gerekir. Eski resimlerinizi silebilir veya büyük dosyaları telefonunuzdan bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. 

Alternatif olarak, bu bilgiyi Ayarlar > Genel > iPhone Depolama’da bulabilirsiniz. 

 

Yazılım Güncellemesine Git 

Nadiren bazı durumlarda sorun, kullandığınız iOS sürümündeki bir hatadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, iOS’u yükseltmek veya düşürmek sorunu çözebilir. Ancak, iOS sürümünü düşürmek her zaman daha iyi bir fikir değildir. Öyleyse, yükseltmeye gidin. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gitmeniz yeterlidir. 

iOS için en son sürümü bulacaksınız ve daha yeni iOS sürümüne yükseltmek için İndir ve Yükle seçeneğine dokunmanız yeterlidir. Sorun bir iOS hatasından kaynaklanıyorsa, bu kesinlikle kamera için işleri daha iyi hale getirecektir. 

 

Bütün ayarları sıfırlamak

Yukarıdaki hiçbir şey siyah ekran sorununu çözmüyorsa, son çare olarak tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz. Ayarları sıfırlamak, telefon yazılımındaki tüm anıları kaldıracağınız ve telefona yeni bir başlangıç ​​yapacağınız anlamına gelir. Bu, çoğu durumda kamera sorununu çözebilir. Telefonunuzdaki tüm ayarları sıfırlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla’ya gidin. 

Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine dokunduktan sonra , iPhone’unuz kamera ayarları da dahil olmak üzere telefondaki tüm ayarları varsayılan konuma getirecektir. Siyah ekran hatasını büyük ihtimalle anında çözecektir. 

 

Apple Store’u ziyaret edin 

Sorunu kendi başınıza nasıl çözeceğinizden emin değilseniz veya ayarları değiştirme riskini almak istemiyorsanız, her zaman bir çıkış yolu vardır. Öneriler için size en yakın Apple mağazasını ziyaret edebilir ve cihazı onlara gösterebilirsiniz. Apple mağazalarından bazıları onarım hizmetleri vermektedir. Yeterince şanslıysanız, anında bir çözüm de alabilirsiniz. 

Alternatif olarak, iPhone’unuzdaki hem yazılım hem de donanım sorunları için uzman teknik destek almak için Apple tarafından sağlanan AppleCare+ hizmetine abone olabilirsiniz. Apple’ın onarım servisleri hakkında daha fazla bilgi için  bu sayfayı okuyun .

 

Dikkatinizi çekebilir: iPhone Etkinleştirilemiyor Hatası ve Çözümü 

Bu yazımızda sizlerle iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu hakkında bilgilere değindik. Son olarak merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir