İnstagram

İnstagram Reklam Veremiyorum Sorunu Çözümü

Instagram reklamlarınız çalışmıyorsa veya iyi performans göstermiyorsa doğru yere geldiniz.

Bu kılavuzda, Instagram reklamlarının işe yaramamasının veya iyi dönüşüm sağlamamasının en önemli ve yaygın 15 nedenini öğreneceksiniz. Ayrıca, Instagram reklamlarınızı çalışmaya ve müşteriye dönüşmeye başlamaları için nasıl düzelteceğinizi de öğreteceğiz.

Öyleyse okumaya devam edin.

1. Instagram bir hata yaptı

Bazı kullanıcılar promosyonlarının devre dışı bırakılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Bu olduğunda, herhangi bir reklam yayınlayamazsınız. Bu, birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

En yaygın olanı, Instagram’ın promosyon kurallarına uymayan promosyonlardır.

Reklamlar, konuyla ilgili yanlış bilgilere yol açabilecek tartışmalı görseller ve ifadeler veya konuyu tasvir eden içeriğe sahip mi?

Nasıl düzeltilir:

İlk olarak, içeriğin sorun olduğunu bilerek promosyonlardaki içeriği değiştirin .

Ancak içeriğinizde bir sorun olmadığını düşünüyorsanız, bir Instagram moderatörü tarafından yapılan içeriğin incelenmesini talep edebilirsiniz.

İsteğin web sitesinin kendisinde mevcut olduğu düşünülürse bunu yapmak kolaydır. Site dışında herhangi bir telefon görüşmesi veya e-posta yapmanıza gerek yoktur.

Ayrıca, Hesap Kalitesi sayfasına gidebilir ve ardından işletme hesabınız için yönetim sekmenize tıklayabilirsiniz.

Bundan sonra, doldurulması gereken bir form göreceksiniz. Sorununuzu ayrıntılı olarak açıklayın ve promosyonlarınızın neden devre dışı bırakılmaması gerektiğini düşündüğünüzü açıklayın.

Instagram’dan gelen bir yanıt için tipik geri dönüş süresi yaklaşık bir veya iki gündür, ancak özellikle hafta sonları biraz daha beklemeniz gerekirse şaşırmayın.

2. Profesyonel bir hesabınız yok

Instagram reklamlarını yayınlamak yıllar geçtikçe daha karmaşık hale geldi.

Sitenin gezinme özelliklerinin çoğu sezgisel olsa da, tanıtım reklamları yayınlamak biraz teknik bilgi gerektirir.

Sitede rastgele gezinmekle aynı şey değil; promosyonlar için yanlış bir hesap açılmasını önlemek için detaylara dikkat edilmelidir.

Nasıl düzeltilir:

Instagram’da promosyon oluşturmak için bir işletme hesabı gereklidir. Bu, kişisel bir hesaptan farklıdır, yapmak isteyen insanların geçiş yapması gereken bir şeydir.

Instagram’da bir işletme hesabının gizlilik seçeneği olmadığını anlamak önemlidir. Bu nedenle, yaptığınız her şey herhangi bir ziyaretçi tarafından görülecektir.

Yüzeysel olarak, normal bir hesaptan çok farklı görünmüyor, ancak ayarlara bakıldığında çok sayıda analitik özellik ortaya çıkıyor.

Promosyonlarınıza tıklayan insanların türünü ve nereden geldiklerini tam olarak belirlemenize yardımcı olacaklar.

 1. Sağ üst köşedeki Ayar seçeneğine gidin.
 2. “Hesap” üzerine tıklayın ve ardından “Kişisel Hesaba Geç” seçeneğini arayın. Bir işletme hesabıyla yapabileceğiniz bazı şeyleri gösteren bilgileri tıklayın ve ilerleyin.
 3. Buradan, yürütmekte olduğunuz iş türünü seçebilirsiniz. En alakalı olanı seçin.
 4. “Bitti”yi tıklayarak devam edin, ardından Kişisel’den İş’e geçmek istediğinizi doğrulayın.
 5. Bir sonraki ekranda, “Yaratıcı” ve “İş” etiketli iki seçenek göreceksiniz. Özellikle içerik oluşturucular için olan Oluşturucu seçeneğini tıklamayın. Yalnızca iş’i seçin.
 6. Instagram hesabınıza eklediğiniz aynı e-posta adresini kullanabilir veya bir sonraki bölümde başka bir e-posta adresiyle değiştirebilirsiniz. İşletmeniz için herhangi bir telefon numarasını da buraya ekleyin.
 7. Son adım, gerekirse işletme hesabınızı Facebook’a bağlamaktır.

3. Hesabınız kısıtlandı

İşletme hesabındaki promosyonlar gibi , tüm Instagram’ınız kısıtlanabilir. Instagram, bu konuda diğer büyük sosyal medya siteleri gibidir, web sitesini sürekli olarak spam için tarayan algoritmalara sahiptir.

Çok sayıda fotoğrafı takip etmek, çok sayıda beğeni yapmak ve aynı anda çok fazla mesaj göndermek, Instagram’ın spam bot olduğuna inanarak hesabı kısıtlayabilir.

Bunun diğer nedenleri , rahatsız edici materyal yayınlamak, şiddet içerikli içerik paylaşmak ve işletme hesabıyla bazı üçüncü taraf uygulamalarını kullanmak gibi Instagram’ın hizmet koşullarında bulunabilir .

Nasıl düzeltilir:

Kısıtlanmış bir hesap için yapılan düzeltmeler, Instagram tarafından olumsuz olarak listelenen her şeyi silmektir. Her gün çalıştırdığınız mesaj sayısını yeniden ölçeklendirin ve beğenilerinizi olabildiğince sınırlayın.

Bunu yapmayı tamamen bırakmanız gerekmez, ancak hesabınızın Instagram sunucuları tarafından spam olarak işaretlenmemesi için bu yeterlidir.

Kısıtlamanın nedenlerini belirleyip düzelttikten sonra, kısıtlanan hesabın yaklaşık bir ila iki gün içinde veya hafta sonları biraz daha uzun süre içinde tekrar çalışır durumda olmasını bekleyebilirsiniz.

4. Hesabınız en az 30 günlük değil

Birçok sosyal medya platformu, kullanıcıların ve işletmelerin başlangıçta web sitelerinde bir hesap oluştururken yapabileceklerini kısıtlayacaktır.

Instagram’da farklı değil. Promosyonlar ancak hesabın oluşturulduğu günden itibaren 30 günlük bekleme süresinin ardından yapılabilir.

Nasıl düzeltilir:

30 günlük sürenin bitmesini bekleyin veya bir aydan uzun süredir sahip olduğunuz bir Instagram hesabını kullanın.

Kişiselse hesabı bir işletme hesabına aktarmanız gerektiğini unutmayın, aksi takdirde ayarlar alanında kullanabileceğiniz promosyonlar seçeneğini göremezsiniz.

5. Telif hakkı sorunları

Telif hakkı, ticari hesapları ilk kez kullananların hata yaptığı önemli bir alandır. Bu kurallara aşina değilseniz, Instagram’ın telif hakkı kurallarını ihlal etmek kolaydır.

Bazı durumlarda, belirli bir fotoğrafın veya videonun neden buna neden olduğunu anlamadan bunu yapıyor ve hesabınızda kısıtlamalar alıyor olabilirsiniz.

Telif hakkı kısıtlamalarından uzak durmak, bundan kaçınmak için aşağıdakileri içeren önleyici bilgi gerektirir:

 1. Yayınladığınız müzik türünü izlemek – Bu, bir tanıtım videosuna veya ses parçasına ekleyeceğiniz müzik olabilir. Müzik telif hakkı içermeyen olarak listelenmedikçe, parçanın sahibinin izni olmadan bir reklama ekleyeceğiniz herhangi bir şey telif hakkı ihlali olarak etiketlenebilir.
 2. Videolar – Videolar telif hakkıyla korunan müzik içerebilir. Ayrıca, başkasına ait olan videoları yayınlamak, Instagram’ın telif hakkı şartlarını ihlal edebilir.
 3. Fotoğraflar ve logolar – Diğer markaların fotoğrafları, içlerindeki logolar ve hatta başka şirketlere ait ticari markalı ifadeler, bir kullanıcının hesabında kendi promosyonlarına yerleştirildiğinde genellikle telif hakkı ihlali olarak işaretlenir.

Nasıl düzeltilir:

Telifsiz müzik kullanın. Yine de, onu promosyonlarınızla kullanmanızı yasaklayan kısıtlamalar olabilir.

Creative Commons lisanslı müzik aynıdır. Bunlar genellikle insanların promosyonlara ekledikleri ses türleridir.

Şüpheye düştüğünüzde, reklamlarınızı sergilemeden önce Instagram’a danışın. Bunu fotogramlara ve videolara da uygulayın.

Her ikisinde de sahibinin izniyle istisnalar yapılabilir. Çoğu durumda, kısıtlayıcı telif hakkı olmayan içerik, kaynağının veya yaratıcısının, kullanıldığı fotoğraf veya videoda belirtilmesini gerektirir.

6. Harcama limitleri

Harcama limitleri genellikle işletme hesaplarında bulunur. Hesaptan gelen promosyon kampanyalarının sayısı için bir sınırdır .

Harcama limitleri kullanıcılar tarafından belirlenir ancak günde sınırlı sayıda değiştirilebilir.

Bununla birlikte, harcama limiti, pazarlamacıların promosyonlarını çok fazla harcamasını önlemek için vardır; bu, limitin aşılmasını önleyecek bir tavan yoksa gerçekleşebilecek bir şeydir.

Nasıl düzeltilir:

Değiştirmek için Ödeme Ayarları bölümüne gitmelisiniz. Harcama limitini bir oturuşta 10 defadan fazla değiştirmek, özelliği bir saat veya daha fazla kısıtlayacaktır.

Değişikliklerin geçerlilik kazanması yaklaşık 15 dakika sürer.

7. Tıklama sonrası açılış sayfası, dönüşüm için optimize edilmemiş

Instagram’daki açılış sayfaları, akıllı telefonlardaki mobil uygulamalar aracılığıyla yürütülür.

Bu nedenle kampanyalarınızı mobil hizmete uygun hale getirmelisiniz. Değilse, açılış sayfalarınız ve onlara yönlendiren reklamlar mobil uygulamada çalışmaz veya özellik olarak görünmez.

Nasıl düzeltilir:

 1. Açılış sayfasındaki içeriği en aza indirin – Bu, sıfırdan başlarken biraz zaman alabilir, ancak insanların onlara göstermek istediğiniz içerikle etkileşim kurmasını kolaylaştırmak için yapılmalıdır.
 2. Formları kullanıcılara görünür hale getirin – Mobil uygulamalardaki içerik, kullanıcının parmaklarıyla değiştirilebilir, bu nedenle kaydırma seçenekleri, promosyonlar ve açılış sayfalarındaki form alanları için iyi çalışır. Formları dolduruyorlarsa, metin kutuları, bir akıllı telefonda dikey veya yatay modda kullanıldığında garip olmayacak şekilde göze çarpan bir yere yerleştirilmelidir.
 3. Canlı görüntülü sohbeti kullanarak web sitesi ziyaretçileriyle etkileşime geçin ve onlara yardımcı olun – ServiceBell ile , isteğe bağlı canlı görüntülü aramalar ve ekran devralma yardımıyla web sitesi ziyaretçilerine proaktif olarak yardımcı olabilirsiniz. Potansiyel müşterilere doğrudan web sitenizde yardımcı olarak, müşterilerinizle güven oluşturabilir ve Instagram reklamlarınızın dönüşümlerini artırabilirsiniz.

8. Reklamlarınızın hikayesi yok

Promosyon reklamlarına derinlik eklenmediğinde, kullanıcılar işletmenin satmaya çalıştığı şeyle ilgilenmez.

Şirketten basit bir talep yeterli değildir. İnsanlar, tipik harekete geçirici mesajdan benzersiz olacak şekilde bir ürünle sonlandırılmak istiyor.

Nasıl düzeltilir:

Yaratıcılık zaman alabilir, ancak web sitesinde trend olan konular içerikte gösterildiğinde tanıtımlarınız daha geniş bir kitleye hitap edebilir.

Tartışmalı bir konu olması gerekmez, ancak genel his, dostça bir doğaya sahip olmalıdır.

Promosyonlara sorular yerleştirmek ve işinizle ilgili olanlara yanıtlar göndermek ilgi çekmenin kolay bir yoludur.

9. Dönüşümlere çok fazla odaklanıyorsunuz

Dönüşümler, kullanıcıların promosyonlardaki içeriği görüntülemekten açılış sayfasını ziyaret etmeye ve ardından işletmenin sattıklarına geçmeye kadar attığı adımlardır.

Dönüşümler, sosyal medya platformlarında pazarlamanın özü olsa da, bunlara çok fazla odaklanmak, kullanıcıların satılanlara olan ilgisini artırmak için kullanılan içeriği engelleyebilir.

Nasıl düzeltilir:

Harekete geçirici mesajınızda bile fazla iş havasında görünmemeye çalışın. Eğlence, eğitim ve motive edici içerik aracılığıyla diğer Instagram kullanıcılarıyla etkileşim kurun.

Kilit nokta, kullanıcıların tek hedefinizin onları açılış sayfanıza götürmek ve ürünlerinizi satın almak olduğunu düşünmelerini engellemektir.

10. Teklifsiz reklam yayınlıyorsunuz

Instagram, platformda reklam kullanımı konusunda açıktır, böylece kullanıcılar ticari ve kişisel hesapları kolayca ayırt edebilir.

Bu, kullanıcılara promosyonlarını veya açılış alanlarını görüntülemeleri için teklifler sunan ticari hesaplardan çok fazla rekabete neden olur.

Nasıl düzeltilir:

Sosyal medyaya göz atan kişilerin, kendilerine sağlanan faydalar olduğunda bir reklamı görüntüleme olasılığı daha yüksektir.

Onları reklamları görüntülemeye ikna etmenin en yaygın yolu, Instagram’da yürütülen işle ilgili olsun ya da olmasın, aşina oldukları diğer işletmelerde indirim yapmaktır.

Alışveriş uygulamaları için kupon kodları, ücretli hizmetlerin ücretsiz denemeleri veya pazarlanan içerikle ilgili fırsatlar gibi şeyler, bir şirketin ürünlerini incelemeye istekli kişilerin sayısını artırmanın harika yollarıdır.

İndirimler, Instagram’daki her promosyon kampanyasında yer almak zorunda değildir. Bunun yerine, indirimlerle yayınlanan reklamların yüzdesini ayarlayabilirsiniz.

Yine de, bu çok sık yapılmamalıdır. Günün, haftanın veya ayın belirli saatlerinde ara sıra bir promosyon teklifi önerilir ve dönüşümleri artırabilir.

Kısacası, promosyonların 1/4’üne indirim koyun, ardından aynı oranda çalıştırın.

11. Instagram’a herhangi bir pazarlama kanalı gibi davranıyorsunuz

Çevrimiçi reklamcılıkla ilgili sorun, özellikle sosyal medyada yapıldığında, bazı işletmelerin sattıklarını geleneksel reklamcılığa benzer bir şekilde tanıtmasıdır.

Örneğin, tanıtım amaçlı bir Instagram işletme hesabı çalıştıran deneyimsiz bir pazarlamacı , Facebook gibi diğer platformlarda kendisine önerilenleri yapmaya karar verebilir .

Daha da kötüsü, televizyonda yaygın olarak bulunanlardan farklı olmayan yöntemlerle bariz bir şekilde reklam yapmaya karar verenlerdir.

Nasıl düzeltilir:

Tanıtımlarınızı oluşturmak için telif hakkı içermeyen fotoğraflara, videolara ve seslere çok fazla güveniyorsanız, bu, içeriğinizin hedef kitleniz için çekici görünmemesine neden olabilir.

Stok medya, izleyicilere tanıdık gelebilir, ancak kullanıcılar genellikle bu tür promosyonlardan çekinirler.

Bu, benzersiz sunum eksikliği olarak algıladıkları şeyden olabilir. Veya promosyonlarda onları daha fazla incelemeye teşvik edecek kadar ilginç şeyler olmayabilir.

Kullanıcılar genellikle uzun içerik dizilerini okumak için Instagram’a göz atmadığı için tanıtımlarınızda çok fazla metin kullanmayın.

Pazarlamanızla bundan kaçınmak zorunludur. Yazma içeriği eklemeniz gerekiyorsa, açıkladığınız şeyi büyük metin duvarlarından kaçınan, okunması kolay bir biçimde yazın. Altyazılarınızın yazı tipi boyutlarına dikkat edin ve logolarla fazla yer kaplamayın.

Yapabiliyorsanız, kullanıcılara tekliflerinizi göstermenin harika bir yolu olan videolar hazırlayın.

Çevrimiçi hizmetlerde bile, sitede nelerin mevcut olduğunu, orada bir görevi tamamlamanın ne kadar kolay olduğunu veya sunulan hizmetleri kullanan kişileri gösteren basit bir video eğitimi, dönüşümleri hızla artırabilir.

12. Yanlış reklam içeriği

Düşük dönüşüm oranlarına sahip Instagram işletme hesaplarının ortak bir noktası vardır, o da yerinde olmayan içeriktir.

Elbette, tanıtılan içerikle açık bir şekilde ilgili olmayan konulara girmekte sorun yoktur, ancak bunu çok sık yapmak, dönüşümlere zarar verebilir veya reklamlarınıza doğru kayan insanlarda ilgisizlik yaratabilir.

Nasıl düzeltilir:

Yine, öncelikle Instagram’ın Hizmet Şartları’nın kabulü kapsamında olmayan herhangi bir içerikten kaçınmak isteyeceksiniz.

Bu, zaten orada olan ve onun yerini alması amaçlanan yanlış yerleştirilmiş içerik için geçerlidir. Reklamlarınızın hitap etmesini istediğiniz kitleyi daha iyi yansıtmak için promosyonlarınızı şu ipuçlarını göz önünde bulundurarak oluşturmaya çalışın:

 1. İstilacı ve kaçamak tanıtım reklamları arasında bir çizgi vardır. Tanıtımlarınız istediğiniz tepkiyi almıyorsa, bunun nedeni nişten çok uzaklaşmaları veya izleyicilere çok açık görünmeleri olabilir.
 2. Alıntılarla, motive edici mesajlarla veya iyimser hikayelerle promosyonlara bakan insanlara ilham kaynağı olabilecek içerikler oluşturun.
 3. İş benzeri yazı tiplerinden ve afişlerden kaçınarak promosyonların doğal görünmesini sağlayın. Platformun sıradan kullanıcıları için ne kadar tanıdıksa o kadar iyidir.
 4. “Ben açılış sayfama kullanıcı tıklamaları arayan bir Instagram işletmesiyim” diye bağıran metinlerden kaçının. İçerik özlü olmalı ama asla umutsuz olmamalıdır.

13. Doğru kitleyi hedeflemiyorsunuz

Promosyonlar, işletmenizin içeriğini görüntülemesi muhtemel olan bir nişe hitap etmelidir.

Çoğunlukla neyin satıldığını bilmeyen veya içeriğin bir spam bot olduğuna inanan kullanıcılar nedeniyle net olmayan promosyonlardan hızla kaçınılır.

Nasıl düzeltilir:

İçeriğinizi tamamen çekmesini istediğiniz kişilerle ilgili yapın. Örneğin, ayakkabı satarken, satılan ayakkabı türüyle ilgisi olmayan içeriğe çok fazla güvenmek gibi, niş için gereksiz promosyonlar kullanmayın.

Bir Oxford ayakkabısı ve makosen ayakkabı satıcısı, promosyonlarında insanların resmi kıyafetlerle birlikte erkek ayakkabıları giydiğini göstermezse çok az ilgi görür. Temel olarak, video, fotoğraf veya ses ile pazarlama yapıyor olmanızdan bağımsız olarak nişe mümkün olduğunca yakın kalın.

14. Yanlış reklam formatı

Instagram’daki reklam biçimleri, üzerlerinde yayınlanan reklamların türüne göre belirtilir. Videoları ve fotoğrafları kullanırken, her biri için farklı biçimler vardır.

Reklamlarınız için yanlış bir reklam formatı kullanırsanız, mobil uygulamada görüntülendiğinde sonuç hoş görünmeyecektir.

Instagram işletme hesaplarında yayınlanan çoğu reklam, akıllı telefon uygulamalarındaki kişileri hedefler.

Platformun mobil uygulaması için gezinme kontrolleri, kullanıcıların ilgilerini çeken alanlara ulaşmak için kaydırma yapmasını gerektirir.

Kaydırma, Instagram promosyonlarında çok büyük bir rol oynadığından, onları parmak hareketleriyle oluşturmanız şiddetle tavsiye edilir.

Nasıl düzeltilir:

Karusel, video ve fotoğraf reklamlarını birbirinden ayırt ederek birleştirdiklerinde içeriğinize daha uygun hale getirin.

Koleksiyon reklamları, bir işletme hesabının promosyon kampanyasının tüm erişimini göstermek için iyidir ve özellikle hesap gelişigüzel bir şekilde oluşturulduğunda misafirlerin hayran olduğu içerikle doldurulabilir.

Keşfet reklamları, daha fazla kullanıcı keşfetmeyi, takipçilerini artırmayı veya diğer Instagram hesaplarını takip etmeyi amaçlayan kişilere yönelik olduğundan daha derinlemesine olmalıdır.

15. Reklam yönergelere uymuyor

Instagram’daki tüm kullanıcılar, hesapları kişisel ve ticari olsun, siteye içerik eklemeden önce hizmet şartlarını öğrenmelidir. Ancak reklamlarda genellikle haklı gerekçelerle işaretlenirler.

Zararlı, rahatsız edici içerik, reklamlarda tanıtılan yasa dışı faaliyetler, hizmet talep etme ve yanlış bilgi paylaşımı, Instagram’ın hesapları rutin olarak askıya aldığı veya yasakladığı şeylerdir.

Nasıl düzeltilir:

Facebook reklamcılığına dayanan bir Instagram işletme hesabı için promosyonlar her iki platforma da uygun olmalıdır.

Yanıltıcı pazarlama uygulamaları yapmayın ve kötü amaçlı yazılım içeren sayfalara bağlantı vermeyin. Hesabınızı asla başka birine satmayın ve benzersiz kalın, başkalarının kimliğine bürünmekten kaçının.

Giyim tasarımları satan hesaplar gibi belirli işletme hesaplarının Instagram tarafından diğerlerinden daha fazla incelendiği bir zaman gelebilir.

Kıyafet, telif hakkıyla korunan, ticari markalı veya aşağılayıcı afişler veya başka resimler gösteriyorsa, hesap kalıcı olarak yasaklanma riskiyle karşı karşıyadır. Ne terfi ettiriliyor olursa olsun, olabildiğince zararsız kalarak bundan kurtulabilirsiniz.

 

Bu, sitede yasaklananların sınırı değildir. Ticari hesaplara yönelik bölümlere özellikle dikkat ederek, platformda nelerin yasaklanıp yasaklanmadığını anlamak için Hizmet Koşullarını okuyun. Topluluk yönergelerine daha iyi bağlam sağlamak için platform politikası ve müzikle ilgili alt kategorilere ayrılmış kurallarına bakın.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Yaş Sınırı Hesabım Kilitlendi Sorunu Nasıl Çözülür? 

Bu içeriğimizde sizlere İnstagram Reklam Veremiyorum Sorunu Çözümü hakkında bilgilere değindik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir