Eğitim

İç Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İç Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Mekanların daha işlevsel kullanılması, aydınlatılması, renk açısından düzenlenmesi için gerekli olan dekorların yapılması için çalışan kişilere iç mimar denilmektedir. Üniversitelerin iç mimarlık bölümlerinden mezun olanlar iç mimarlık yapmaktadır.

İç Mimar Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise seçerken kafanızda mesleğinizi belirlediyseniz ona göre bir seçim yapmanız her zaman avantaj sağlayacaktır. Fakat lisede okurken bir meslek seçtiyseniz de sizin çalışma ve gayretinizde ilerleyebilirsiniz. Fakat daha verimli olması için yapmak istediğiniz meslek ya da kazanmak istediğiniz bölüm için uygun liselere gitmeniz şarttır. Çünkü sizi direk o alana hazırlayacağı için odaklanmanız ve ilerlemeniz kolay olacaktır.
İç mimarlık için de bu geçerlidir. Herhangi bir lise türü şartı bulunmamaktadır. Ancak sayısal bir bölüm olduğu için sayısal anlamda iyi eğitim veren bir liseye giderseniz büyük avantaj sağlamış olacaksınız. Örneğin Anadolu liseleri, fen liseleri bu eğitim için uyun lise türleri olmaktadır. Şunu da unutmamak gerek ki sizin çalışmanız ve gayretiniz ile lise türü ne olursa olsun istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz.

İç Mimar Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Gittiğiniz lise gibi seçtiğiniz bölümünde içmimar olmak için bir engeli bulunmamaktadır. Ancak iç mimarlık bölümü sayısal bir bölüm olduğu için üniversite sınavında da bu bölüm ağırlık gösterecektir. Dolayısıyla gittiğiniz lise de sayısal bölümü seçmeniz büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Örneğin; sayısal bölümü seçtiğiniz de sizi ve bölümünüzü ilgilendirmeyen diğer dersleri görmeyeceksiniz. Dolayısıyla tamamen üniversite de okuyacağınız bölüm ile ilgili derslere odaklanacak ve daha verimli çalışabileceksiniz. Kısacası sayısal bölüm okuma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır ama daha iyi bir puan almak için sayısal bölümü seçmeniz gerekmektedir.

İç Mimar Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

İç mimarlık sayısal bir bölümdür. Dolayısıyla da sayısal derslerinizin içi olması gerekmektedir. Özellikle gireceğiniz üniversite sınavında iyi bir puan alabilmek için bu derslere ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bu dersler; fen bilimleri, Türkçe, matematik 1, matematik 2, biyoloji, fizik, kimyadır. Tabii bunlar öncelikle üniversite sınavında işinize yarayacaktır. Sonrasında ise meslek hayatınız boyunca matematik ile iç içe olmanız gerekecektir. Özellikle matematiğe sadece ders gözüyle bakmamanız gerekmektedir. Özellikle geometri, trigonometri, cebir gibi matematiğin alt derslerinin işinizde büyük önemi bulunmaktadır. Fakat meslekte ilerlemek için bu dersleri bilmek değil onlarla iç içe olmak önemlidir.

İç Mimar Olmak İçin kaç yıl okunur?

Bu mesleğe başlamak için öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında ise üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda iç mimarlık için yeterli puanı aldıktan sonra tercih yapmanız gerekmektedir. Üniversiteyi kazandıktan sonra 4 yıllık olan bu lisans bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. Tabii mezun olduğunuz da hemen iş imkanı bulmak için başka eğitimlerde almanız gerekmektedir. Örneğin iç mimarlık sertifika programlarına katılabilirsiniz. Bu sertifika programları ortalama 2-3 ya sürmektedir. Fakat mezun olduktan sonra bu süreyi beklemek istemezseniz üniversite hayatınız devam ederken bu programlara katılarak zamandan kazanabilirsiniz. Bu sertifika programlarına katılmanız zorunlu değildir.

İç Mimar Olmak İçin kaç puan gerekir?

İç mimar olmak için üniversite sınavını kazanmanız gerekmektedir. Gireceğiniz sınav iki oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumlar TYT ve AYT . Öncelikle TYT sınavına girmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise AYT oturumunun  sayısal kısmından sınava girmeniz gerekmektedir. İç mimarlık bölümü sayısal alandan öğrenci aldığı için sayısal puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Bu bölüm için AYT nin sayısal puan türünden 195 taban puanı almanız gerekmektedir. Fakat bu puan en alt puanı temsil etmektedir. Bu puanı geçmeniz demek kesinlikle o bölümü kazandınız anlamına gelmektedir. Sayısal alanda ne kadar iyi puan alırsanız istediğiniz bölüme o derece kolay yerleşebilmektesiniz.

İlginizi Çekebilir:   İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere İç Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir