Eğitim

Hemşire Olmak İçin Hangi Dersler Önemli ?

Hemşire Olmak İçin Hangi Dersler Önemli ?, Hemşire olmak isteyenlerin kafasında bir çok soru belirmektedir. Bu soruların giderilmesi ve mesleğe nasıl hazırlanmanız gerektiğini bu yazıda bulabileceksiniz.

Hemşire Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise, eğitimizin devamı için çok önemli bir konumdadır. Dolayısıyla seçimini yaparken de dikkatli ve seçici olmanız gerekmektedir. Anadolu liseleri, fen liseleri bu meslek için en uygun lise türü olmaktadır. Diğer lise türlerinde okumanız hemşire olmanıza engel olmamaktadır.

Hemşire Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Meslek olarak hemşireliği kendinize seçtiyseniz lisede de gideceğiniz bölüm büyük önem kazanmaktadır. Gittiğiniz lise türü ne olursa olsun sayısal bölümü seçmeniz gerekmektedir. Çünkü bu meslek ve üniversite sınavında sayısal alandan alacağınız puan önemli olduğu için bölümde sayısal olması gerekmektedir. Diğer bölümlerde de okursanız isterseniz tabii ki hemşire olunabilmektedir. Ancak diğer bölümlerde ekstra dersler göreceğiniz için kendi alanınız olan sayısal alana rahatça odaklanma sorunu yaşayabilmektesiniz. Bu nedenle en iyi ve uygun bölüm sayısal bölüm olmaktadır.

Hemşire Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Hemşirelik bölümü sayısal bir bölüm olduğu için sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Tabii bu dersler hem meslek hayatınızda hem de gireceğiniz üniversite sınavında çok işinize yarayacaktır. Dolayısıyla da ne kadar iyi hazırlanırsanız bu derslere o derece kolay bir sınav dönemi geçireceksinizdir. Sayısal alanda iyi olması gereken dersler; matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyolojidir. Bu derslere sadece ders gözüyle bakmamanız gerekmektedir. Bunlar meslek hayatınızın içinde olacağı için iyi ve kalıcı bir öğrenme olması gerekmektedir. Bunların dışında Türkçe, tarih, coğrafya gibi derslerinizin de ekstra iyi olması puan anlamında yardımcı olacaktır.

Hemşire Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle zorunlu olan 12 yıllık temel eğitiminizi bitirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavından hemşirelik için yeterli puanı aldıktan sonra tercih yapmanız gerekmektedir. Kısacası hemşirelik bölümü 4 yıllık bir lisans bölümü olmaktadır. Bu 4 senenin sonunda stajyer hemşire olarak mezun olacaksınızdır. Mezun olduktan sonra özel hastanelerde direk işe başlayabilmektesiniz. Ancak devlet hastanelerinde çalışmak için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan alacağınız puan sizin çalışmanıza ve gayretinize bağlıdır. İlk girdiğinizde de kazanabilirsiniz sonra ki senelerde de kazanabilmektesiniz. Bunun için kesin bir süreden bahsedemeyiz. Fakat ortalama 1-2 sene de atama süresi bulunmaktadır.

Hemşire Olmak İçin kaç puan gerekir?

Hemşirelik de bir tıp bölümü olduğu için yüksek bir puan beklenmektedir. Tabii herkesi hedefi en iyi üniversiteyi kazanmak olacaktır. Eğer en iyi hemşirelik bölümünü kazanabilmek için puanınızın 380 civarında olması gerekmektedir. Bu şekilde puanınızın yüksek olması istediğiniz üniversiteye kolayca yerleşmenizi sağlamaktadır. Fakat puan dışında sıralamanızın da iyi olması gerekmektedir. İlk 70 bin içerisine girerseniz de puanınızla beraber tercihiniz de çok büyük fayda sağlayacaktır. Ancak şunu unutmamalısınız ki bu puanlar ve sıralamalar her sene değişiklik göstermektedir. Hemşirelik çoğu öğrencinin tercih ettiği bir bölüm olmaktadır. Dolayısıyla da bir çok rakibiniz bulunmaktadır. O nedenle puanınızın 320 altına düşmemesi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

İlginizi Çekebilir:  Pilot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Hemşire Olmak İçin Hangi Dersler Önemli ? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir