Eğitim

Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Bir dava duruşmasında avukatları ve tarafları dinleyerek hukuk kurallarına uyarak karar veren kişiye hakim denilmektedir. Hakimlerin verdiği karara göre kişinin cezası belirlenmektedir. Bu nedenle önemli bir meslek olmaktadır. Hakim olmak için hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Bunun için de kendinize iyi bir çalışma planı hazırlamanız gerekmektedir.

Hakim Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Bu meslek için belli bir lise türü bulunmamaktadır. Ayrıca belli bir liseden de mezun olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat lisede ne kadar iyi hazırlanırsanız hukuk fakültesini sınava girdiğiniz ilk senede kazanma şansınız yükselmektedir. Anadolu liseleri bu meslek için iyi hazırlanabileceğiniz bir lise türü olmaktadır.

Hakim Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise seçiminden sonra bölüm seçimini de yapmanız gerekmektedir. Hakim olmak için belli bir lise bölümünden mezun olmanız gerekmemektedir. Hangi bölümde okursanız okuyun hakim olabilmektesiniz. Fakat üniversite sınavına hazırlanırken lisede okuduğunuz bölümün büyük yardımı dokunmaktadır. Hakimlik için hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Hukuk fakültesi eşit ağırlık puan türünden öğrenci aldığı için lisede de bu bölümü seçmeniz de fayda vardır.

Hakim Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Bu mesleğe başlamak için öncelikle üniversite sınavına girip hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Üniversitede bu bölümü kazanmak için eşit ağırlık alanında ki derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu dersler; Türkçe, matematik, geometri, edebiyat, tarih, coğrafyadır. Bu dersleriniz ne kadar iyi olursa eşit ağırlık puan türünden alacağını puan da o derece iyi olacaktır. Dolayısıyla da mesleğe atılmak için ilk adımı atlatmış olacaksınız.

Hakim Olmak İçin kaç yıl okunur?

Hakim olmak için öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavdan hukuk fakültesi için gerekli puanı aldıktan sonra üniversitelerin hukuk fakültelerine tercih yapmanız gerekmektedir. Girdiğiniz üniversitede 4 yıllık hukuk eğitimini almanız gerekmektedir. Bu 4 yıllık eğitim sonunda hakimlik sınavına da girmeniz gerekmektedir. Bu sınava hazırlanmak için ekstradan bir süreye ihtiyacınız olmaktadır. Bu ihtiyaç sizin çalışma planınıza bağlı olmaktadır. Bu sınavı da atlattıktan sonra 6 aylık bir staj programı bulunmaktadır. Dolayısıyla hakimlik mesleğine mezun olduktan sonra hemen başlayamamaktasınız.

Hakim Olmak İçin kaç puan gerekir?

Eğer meslek olarak hakimliği seçtiyseniz hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavı 2 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavından ortalama bir puan almanız yeterli olacaktır. Bir diğer oturum ise AYT olmaktadır. AYT oturumundan alacağınız puan çok önemli olmaktadır. Hakimlik için hukuk fakültesinde eşit ağırlık alanından almanız gereken taban puan 310 olmaktadır. Fakat bu puanın ne kadar üstünde alırsanız bu bölümü kazanmanız o derece rahat olacaktır. Fakat idari hakim olmak istiyorsanız sadece hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekmemektedir. Hukuk fakültesi dışında iktisadi ve idari bilimler, siyasal bilimler fakültelerinden mezun olursanız da idari hakim olabilmektesiniz.

İlginizi Çekebilir: Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir