Eğitim

Genel Cerrah Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Genel Cerrah Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Tıp alanında bir meslek seçimi yapacaksanız bu yazıyı okumanız gerekiyor. Öncelikle doktorluk mesleğini seçen bireylerin hangi alanda uzmanlık seçeceği de önemlidir.

Bu uzmanlıklardan biri olan genel cerrahi hakkında önemli bilgiler vereceğim. Genel cerrahi, vücuttaki sorunların cerrahi yöntemlerle tedavi edildiği, genel sorunları ve konuları içerisinde barındıran ve gelişim açısından diğer uzmanlık alanlarını da etkilemiş bir uzmanlıktır. Genel cerrahi mide, kalın bağırsak, karaciğer, gibi karın bölgesinde bulunan organlar ve karın içerisi ile ilgilenen cerrahi uzmanlık alanıdır. Bunun dışında yaralanma, tiroit, yumuşak doku üzerine de odaklanır.

Kısaca genel cerrahi, vücudumuzun belli bir bölgesinde ya da genel olarak oluşan sorunları ameliyat ile tedavi eder. Ayrıca yaralanmaları ve bu yaralanmaların tedavi üzerindeyken iyileşmesini de kapsar.

Genel Cerrah İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Öncelikle genel cerrah olmak için tıp fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Çünkü tıp fakültesinde eğitim almadan genel cerrah olamazsınız. Genel cerrah olmanın tek yolu tıp fakültesini bitirmektedir.
Dolayısıyla hedefiniz tıp fakültesini kazanmak olmalıdır. Ancak iyi bir lisede eğitim aldığınız sürece tıp fakültesini kazanma oranınız artacaktır. Bahsettiğim gibi tıp fakültesini kazanmak için gitmeniz gereken liselere geçelim.
Her meslekte olduğu gibi genel cerrah olmak içinde özellikle şu liseye gidin denilmemelidir. Çünkü gittiğiniz lise türü ne olursa olsun istediğiniz mesleği elde etmek için yapmanız gereken tek şey çalışmaktır.
Ancak her lise türüne göre verilen içeriğin seviyesinin de değiştiğini göz önünde bulunduralım. Gireceğiniz sınav merkezi bir sınav olduğu için ÖSYM tarafından yapılan incelemelere göre Fen Liseleri daha iyi bir başarı yakalamaktadır.
Yani merkezi sınavda başarılı olan fen lisesi öğrencileri tıp fakültesini tercih edebilir. Bu başarı sırasına göre fen liselerinden sonra özel liselerin fen liseleri bulunmaktadır. Diğer lise türlerinin tıp fakültesini kazanma oranı düşüktür.
Diğer lise türüne giden öğrencilerin genel cerrah olmasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu liselere giden öğrencilerin tıp fakültesi kazanmaları daha zordur.

Genel Cerrah İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Yukarıda bahsettiğim gibi öncelikle fen lisesini tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak lisede seçeceğiniz bölümde genel cerrah olmanızı etkileyecektir. Gittiğiniz lisede sayısal bölümü seçmelisiniz. Çünkü tıp fakültesini kazanmanız için gireceğiniz sınavda sayısal bölümde iyi bir puan yapmanı gerekmektedir.

Genel Cerrah İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Genel cerrah olmak için öncelikle sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Sayısal derslerin en başında da matematik akla gelmektedir. Matematiğinizin çok iyi olmasının yanında fizik, kimya, biyoloji derslerinizde iyi olmalıdır. Gireceğiniz sınavda bu dersleriniz iyi olursa netleriniz ve puanınızda da o derece iyi olacaktır.
Genel cerrah olmak için atacağınız ilk adım olan tıp fakültesini kazanabilirsiniz.

Genel Cerrah İçin kaç yıl okunur?

Ülkemizde genel cerrah olmak için, önce tıp fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Tıp fakültesinde 6 yıl eğitim alacaksınız. Bu eğitim bittikten sonra uzmanlık için de 5 sene eğitim alacaksınız. Toplamda 11 yıl sonra genel cerrah olabilirsiniz.

Genel Cerrah İçin kaç puan gerekir?

Tıp fakültesini kazanabilmek için üniversite sınavının sayısal kısmında 430 -500 puan arasında bir puan almanız gerekmektedir.

 

Dikkatinizi Çekebilir: Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde  Genel Cerrah Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını aktardık. Aklınıza takılan soru ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir