Facebook

Facebook Kilit Profili Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Facebook profil kilitleme özelliğini öğrendiniz ve kullanmaya karar verdiğinizde sadece “ bu özellik mevcut değil” bildirimini mi aldınız? Kilit profiliyle birlikte gelen ek güvenlik ve gizliliğe ihtiyacınız varsa, bu size pek uymayabilir. Bu konuda ne yapabilirsin? Özelliğe erişememenizin ve bu özelliği kullanamamanızın nedeni ile durum hakkında neler yapabileceğiniz bu yazıda anlatılmaktadır. Bu nedenle, sorularınızın yanıtını almak için okumaya devam edin.

 

 

Facebook Kilit Profili Nedir?

Facebook, kullanıcılarının güvenliğini ve mahremiyetini artırma ihtiyacı hissetti ve bu nedenle Facebook profil kilitleme seçeneği sunuldu. Bu seçenek 2020 yılının ikinci çeyreğinde kullanıma sunuldu. Yeni özellikle Facebook profilinizi kilitleyebilirsiniz. Bu, profil bilgilerinizin güvende tutulmasını kolaylaştırır. Profili kilitle seçeneğini başlattığınızda, profil bilgileriniz arkadaşlık tabanınızda olmayanlar tarafından görülemez. Bu özellik, platformdaki gizlilik yönetimini geliştirir. Bu özelliği kullanmayı denediyseniz ve işinize yaramadıysa nedenini okudukça öğreneceksiniz.

 

Facebook Profilinizi Neden Kilitleyemezsiniz?

Bu özellik ne kadar harika bir araç olsa da, konuma bağlıdır. Bu, tüm konumların bu özelliğe erişimi olmadığı anlamına gelir. Facebook’ta ek güvenlik ihtiyacının öngörüldüğü belirli yerler vardır. Bunlar, Facebook kilitleme özelliğinin etkinleştirildiği konumlardır. Mayıs 2022 itibariyle, sakinlerinin Facebook profillerini kilitleyebildiği yaklaşık 13 ülke var. Bu ülkeler arasında Afganistan, Hindistan, Myanmar, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Irak, Fas, Türkiye, Pakistan, Sudan ve Ukrayna yer alıyor. Bu ülkelerden herhangi birinde ikamet etmiyorsanız, profil kilitleme seçeneğine erişemez veya bu seçeneği kullanamazsınız.

 

Facebook Kilit Profili Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Kilit profili seçeneğine erişimin tamamen Facebook’a bağlı olduğu göz önüne alındığında, bu, durumu kendi tarafınızdan düzeltmenizi imkansız hale getirir. Facebook profil kilitleme seçeneğini kullanamıyorsanız, bunun nedeni özelliğin etkinleştirildiği konumda olmamanızdır. Yapabileceğiniz tek şey, ikamet ettiğiniz yerde özelliğin etkinleştirilmesini beklemek. Ancak, Facebook’ta gizliliğinizi artırmanız gerekiyorsa, aşağıda tartışılacak olan herkese açık seçenekler vardır. Bu nedenle, seçenekleri okuyun ve hangisinin istediğiniz gizlilik düzeyine tam olarak uyacağına karar verin.

 

Facebook Profilini Kilitlemeye Alternatif

Aşağıdakiler, Facebook profil kilitleme özelliğine iyi alternatifler olarak hizmet edebilecek önerilen seçeneklerdir.

 

Hesabı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak

Profilinizin kullanılabilir olmasını istemiyorsanız geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde, hiç kimse, hatta arkadaşlarınız bile size erişemez. Tekrar aktif olma konusunda sorun yaşamadığınız zaman, hesabınızın yeniden aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, hesabınızı hem iPhone hem de Android cihazlarda nasıl devre dışı bırakacağınız konusunda size yol gösterecektir.

 

Bir iPhone’da Hesabınızı Devre Dışı Bırakma

 1. Mobil uygulamanızı kullanarak Facebook platformunu başlatın.
 2. Ters üçgen simgesini bulun ve menü sayfasını açmak için ona basın.
 3. Hesap Ayarlarına gidin.
 4. Güvenlik ve Giriş seçeneğini seçin.
 5. Devre Dışı Bırak seçeneğine yakın olan Düzenle düğmesine basın.
 6. Hesabınızı Devre Dışı Bırak düğmesine basın.
 7. İşlemi tamamlamak için verilen talimatları izleyin.

 

Bir Android’de Hesabınızı Devre Dışı Bırakma

 1. Facebook uygulamasını açın.
 2. Menü sayfasını başlatmak için Menü sekmesine basın.
 3. Hesap Ayarlarını Seçin
 4. Güvenlik ve Giriş seçeneğine basın
 5. Sayfada aşağı inin ve Devre Dışı Bırak düğmesine basın.
 6. Şifrenizi girin.
 7. İşlemi tamamlamak için Devre Dışı Bırak’ı seçin.

 

Facebook İçeriğini Gizle

Hesabınızı devre dışı bırakmak, Facebook’tan zaman ayırmaya istekli ve bu lükse sahip kişiler içindir. Bunu yapmaya gücünüz yetmiyorsa, gizlilik ayarınızı değiştirerek platformdaki içeriğinize yalnızca arkadaşlarınızın erişebilmesini sağlayabilirsiniz. Bu, arkadaşınız olmayan kişilerin gönderilerinizi, yüklemelerinizi ve Facebook’ta gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri göremeyeceği anlamına gelir.

Facebook içeriğinizi platformdaki arkadaş olmayanlardan gizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Menü sayfasına gidin.
 2. Hesap Ayarları’nı seçin.
 3. Gizlilik üzerine dokunun.
 4. “Gelecekteki gönderilerinizi kimler görebilir?” seçeneğinin yanındaki Düzenle düğmesine dokunun.
 5. Kitlenizi Yalnızca Ben olarak değiştirin.

Gizliliğinizi geliştirmek için hedef kitlenizi hesabınızın diğer yönlerinde değiştirebilirsiniz.

 

Facebook’ta Kişileri Engelleme

Bazen, Facebook’ta gizliliğinizi artırmak isteyebilmenizin nedeni, güvenliğinizin gizliliğinizi ihlal eden bir kişi veya biri tarafından tehdit edilmiş gibi görünmesidir. Böyle bir durumda sizi strese sokan kişi veya kişileri bloke ettirebilirsiniz. Bu, platformdaki size veya içeriğinize erişmelerini engelleyecektir. İşte Facebook’ta bir kişiyi nasıl engelleyeceğiniz.

 1. Menü sayfasını açın.
 2. Hesap Ayarları’na basın.
 3. Hedef Kitle ve Görünürlük bölümünün altındaki Engelleme seçeneğini seçin.
 4. Engellemek istediğiniz hesabın profil adını girin.
 5. Arama sonuçlarından engellemek istediğiniz profili seçin ve Engelle düğmesine basın.
 6. Engelle düğmesine basarak eylemi onaylayın.

 

Facebook Profil Resmini Kilitle

Öne çıkan bir tanımlama aracı, profil resminizdir. Gizlilik seviyenizi artırmak için profil resmi koruma özelliğini kullanarak profil resminizi kilitleyebilirsiniz. Bu, özellikle Facebook adınız için normal adınızı kullanmıyorsanız, tanınmanızı zorlaştıracaktır.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Facebook profilinizi açın.
 2. Menü sayfasını başlatın.
 3. Adınıza dokunun.
 4. Profil Resminize basın.
 5. Profile Picture Guard özelliğini etkinleştirin.
 6. Kaydet düğmesine basın.

 

Son Olarak Facebook Kilit Profili Çalışmıyor SSS

 

Facebook profil kilidi nerede kullanılabilir?

Facebook kilit profili, Mayıs 2022 itibarıyla yaklaşık 13 ülkede etkinleştirildi. Bu ülkeler Afganistan, Hindistan, Myanmar, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Irak, Fas, Türkiye, Pakistan, Sudan ve Ukrayna’dır. Bunlar, Facebook kilit profilinin kullanıma sunulduğu yerlerdir.

 

Facebook profilimi neden kilitleyemiyorum?

Facebook profilinizi kilitleyememenizin nedeni, kilit profilinin kullanıma sunulduğu bölgede bulunmamanız olabilir. Kilit profili ülkenizde etkin değilse, o ülkede ikamet eden biri olarak bu özelliği kullanamazsınız. Ancak bulunduğunuz yerde özellik açıksa ve kullanamıyorsanız uygulamanızda veya cihazınızda sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 

 

Çözüm

Facebook kilit profilini kullanırken sorun yaşıyorsanız, bunun en olası nedeni profil kilitleme seçeneğinin etkinleştirildiği bir yerde ikamet etmiyor olmanızdır. Bu, Facebook’a bağlı olduğundan, yapabileceğiniz tek şey özellik bulunduğunuz yerde etkinleştirilene kadar beklemektir. Beklerken profil resminizi kilitleme, içeriğinizi gizleme, hesabınızı bir süre devre dışı bırakma veya sizi rahatsız eden kişileri engelleme gibi platformdaki gizliliğinizi artırma amacına hizmet edebilecek diğer alternatifleri deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir