Eğitim

Eczacı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Eczacı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? bu sorunun en ayrıntılı cevapları bu içerikte saklıdır. 

Doktor tarafından yazılan ve hastaların kullanması gereken ilaçların satışını yapan kişilere eczacı denilmektedir. Ayrıca bu ilaçların nasıl kullanılması gerektiğini de anlatmaktadırlar. Bu mesleği yapmak için üniversitede Eczacılık bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekmektedir. Bir nevi tıp alanında olduğu için zorlanabileceğiniz bir bölüm olmaktadır. Bu nedenle bu bölümü seçerken çok iyi araştırmanız ve incelemeniz gerekmektedir. Sizi için düzenlediğim yazıyı okuduktan sonra kafanızda ki sorular kaybolacaktır.

Eczacı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Eczacılık bölümü çok çalışma gerektiren zor bir bölüm olmaktadır. Dolayısıyla çalışmaya ve hazırlanmaya erken başlamanız gerekmektedir. O nedenle sizi bu sınava ve mesleğe hazırlayabilecek bir lise seçmeniz gerekmektedir. Anadolu liseleri, fen liseleri bu konu da size çok yardımcı olacaktır. Sayısal bölümlerin çoğu yoğun çalışma gerektirdiği için bu liseler iyi bir seçim olacaktır.

Eczacı Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise seçiminden sonra lisede bölüm seçimi de çok önemli olmaktadır. Çünkü meslek olarak seçtiğiniz eczacılık üniversite sınavında sayısal alanda puan isteyen bir bölümdür. Kısacası, gittiğiniz lisede sayısal bölümü geçmeniz gerekmektedir. Sayısal bölüm çok zor ve planlı bir çalışma istediği için lisede bu bölümde ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

Eczacı Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Bu meslek için liseden sonra üniversitede Eczacılık Bölümünü okumanız gerekmektedir. Üniversiteye yerleşmek için ise sınava girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavda sayısal alanda yaptığınız netler çok önemli olmaktadır. O nedenle özellikle bazı derslerinizin iyi olması gerekmektedir.
Bu dersler; Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyolojidir. Sayısal bir alan Türkçe neden önemli diyorsanız olay şu ki Türkçe tüm alanlar için ortak ders olmaktadır. Ayrıca da tüm puan türlerini etkilemektedir. Bu derslerin dışında tarih, coğrafya ve felsefe derslerinin iyi olması da puanınıza az da olsa etki etmektedir.

Eczacı Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavdan eczacılık için yeterli puanı aldıktan sonra belirlediğiniz üniversiteye yerleşmeniz gerekmektedir. Üniversitede 5 yıllık alacağınız eğitim sonrasında eczacılık mesleğine başlayabilirsiniz. Eczacılık mesleği özel sektörden ilerlediği için devlette pek
iş imkanı bulunmamaktadır. Yine de devlette çalışmak istiyorsanız Sağlık Bakanlığının kurasına katılmanız gerekmektedir. Tabii bu süre biraz şansa bağlı olduğu için beklemeniz gereken süre belli olmamaktadır.

Eczacı Olmak İçin kaç puan gerekir?

Eczacılık mesleğini yapabilmek için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavının iki oturumuna da katılmanız gerekmektedir. Dolayısıyla ilk oturumdan Temel Yetenek Testinden baraj puanı almanız gerekmektedir. Diğer oturum olan Alan Yetenek Testinden ise taban puanı 399 olarak belirlenmiştir.
Tabii bu taban puan olduğu için sizin bu puanın üzerinde bir puan almanız gerekmektedir. Devlette eczacı olmak istiyorsanız herhangi bir sınava girip belli bir puan almanıza gerek yoktur kuraya katılmanız yetecektir.

İlginizi Çekebilir: Asker Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Eczacı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir