Eğitim

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? tüm detaylar bu içerikte. 

Diyetisyen, çalıştığı kuruma başvuran danışanlarının sağlık durumuna, hastalıklarına, laboratuvar sonuçlarına ve tedavilerine uygun olan besin ögelerini belirleyen, gerektiğinde diyet
tedavileri uygulayan sağlık uzmanıdır. Diyetisyen unvanı almak için üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmeniz gerekmektedir.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Bu mesleği yapmak için öncelikle güzel bir üniversite kazanmanız gerekmektedir. İstediğiniz üniversiteyi kazanmak için de sizi sınava hazırlayacak bir lise seçmelisiniz. Seçtiğiniz lise Anadolu liseleri, fen liseleri olabilir. Ancak bu demek değildir ki diğer liselere gidenler diyetisyen olamaz. Elbette olabilir. Fakat sayısal bir bölüm olan diyetisyenlik için sıkı bir çalışma hayatı olmalıdır. Okul dışında çalışsanız da okulun çok fazla etkisi olduğu için bunu göz önünde bulundurarak lise seçimi yapınız. Örneğin meslek liseleri normal kültür dersleri dışında meslek dersleri verdiğinden size fazladan yük olacaktır. Kısacası sizi üniversite sınavına hazırlayan bir lise seçmelisiniz. O nedenle meslek liseleri sizin için kötü bir seçim olabilmektedir.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Sayısal bir bölüm olan diyetisyenlik için gittiğiniz lisede seçeceğiniz bölümde çok önemlidir. Çünkü sizin çalışmanız gereken dersler dışında ekstra dersler görmeni işinizi zorlaştıracaktır. Zaten sayısal alanda net yapmak zor bir de başka dersler ekleyerek daha da zorlaştırmayın. Lisede okuyacağınız sayısal bölüm ağırlıklı olarak matematik, geometri, fizik, kimya gibi sayısal dersleri içeren bir eğitim vermektedir. Bu nedenle üniversite sınavına daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Diyetisyenlik söylediğim gibi sayısal bir alandır. Üniversitede beslenme ve diyetetik bölümü okumalısınız. Okuyacağınız bu bölümü sayısal puan türüyle kazanabilirsiniz. Yani sayısal bölümün içerdiği derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu dersler; Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyolojidir. Bu dersler ne kadar iyi hazırlanılırsa o derece iyi bir puan elde edebilmektedir. Merkezi bir sınava gireceğiniz için bu dersler dışında diğer dersleriniz de iyi olursa size fazladan puan avantajı sağlamaktadır.

Diyetisyen Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle diyetisyenliğe kesin karar verdiğinizden emin olmalısınız. Ömür boyu aynı meslekte devam edeceğiniz için iyi karar vermelisiniz. Daha sonra 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlayıp liseden mezun olacaksınız. Üniversite sınavından sayısal alanda başarılı bir puan almalısınız. Her hangi bir üniversitenin beslenme ve diyetetik alanında 4 yıl eğitim almalısınız. Bu eğitim sonunda diyetisyen olarak mezun olursunuz. Eğer özel alanda devam edecekseniz hemen diyetisyen olarak başlayabilirsiniz. Ancak devlette devam etmek istiyorsanız KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu süreçte 1 – 2 yıl sürmektedir. Tabii bu süre sizin çalışma ve atanma sürecinize bağlı olarak değişmektedir.

Diyetisyen Olmak İçin kaç puan gerekir?

Üniversite de beslenme ve diyetetik okumak istiyorsanız sayısal alanda puan yapmanız gerekmektedir. AYT de sayısal puan türünde taban puan 194 olarak belirtilmiştir. Ancak bu puanı alırsanız üniversiteyi kazanırsınız demek değildir. Sayısal alanda ne kadar iyi net yapar ve puanınızı yüksek tutarsanız o derece iyi bir üniversiteye yerleşebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Doktor olmak için hangi dersler iyi olmalı?

Bu içeriğimizde sizlere Diyetisyen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?  sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir