Eğitim

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?  Zor bir bölüm olarak gösterilen diş hekimliği fakültesini kazanmak için yapmanız gerekenlerle ilgili bu yazıyı okumalısınız. Gitmeniz gereken lise ya da bölüm ve bu bölümü kazanmak için gereken ayrıntıları vereceğim.

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Diş hekimliği kazanmak için gittiğiniz lisenin pek bir önemi bulunmamaktadır. Seçtiğiniz her hangi bir lisede de okuyabilirsiniz. Sizin gayretli ve planlı çalışmanız sayesinde gittiğiniz lisenin eksikliğini çekmezsiniz.
Tabii okulda daha iyi bir çalışma ortamı olsun istiyorsanız ona göre iyi eğitim veren bir lise seçebilirsiniz. Anadolu liseleri bunun için uygun olabilir. Ama önemli olan hangi lisede okuduğunuz değil aldığınız puandır. Okuduğunuz lisenin tercih yapmanızın önünde engel değildir.

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

İstediğiniz mesleği yani diş hekimliği bölümünü kazanabilmek için üniversite sınavından sayısal alanda iyi bir sıralama yapmalısınız. Bu sıralamayı da planlı programlı bir çalışma ile elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra gittiğiniz lisede de sayısal bölümü seçmeniz gerekmektedir. Çünkü üniversite sınavında sayısal netlerinizin çok iyi olması gerekmektedir. Bunu da lisede sayısal alanda aldığınız eğitim ile yapabilirsiniz. Tabii sizin de okul dışında yaptığınız çalışmalar da gereklidir.

Diş Doktoru Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Diğer önemli konu ise hangi derslerinize daha çok yoğunlaşmanız gerektiğidir. Diş hekimliği sayısal alandaki puan ile öğrenci almaktadır. Dolayısıyla sayısal alandaki puanlarınızı yükseltecek derslerinizin iyi olması gerekmektedir.
Önemli olan dersler, Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi sayısal ders ağırlıklıdır. Ancak merkezi sınavda az da olsa diğer derslerinde etkisi olduğu için; coğrafya, tarih, felsefe derslerinden de net çıkartmanız avantaj sağlar.
Fakat dediğim gibi en önemli net kazandıracak dersler sayısal derslerdir. Çünkü istediğiniz diş hekimliği bölümü sayısal bir bölümüdür. Puanınızı şekillendiren ana dersler sayısal derslerdir.

Diş Doktoru Olmak İçin kaç yıl okunur?

Diş hekimliği yani doktorluğu bölümü için öncelikle 12 yıl zorunlu eğitiminiz tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra merkezi sınavda sayısal alanda diş hekimliği fakültesi için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Kazandığınızda ise genel olarak diş hekimliği fakültesi 5 yıl sürmektedir. Tabii bazı üniversitelerde zorunlu olan hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Bu hazırlık sınıfı üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla hazırlık sınıfı ile birlikte 6 yıl eğitim alacaksınızdır. Diş hekimliği bölümü öğrencileri zorlayan bir bölümdür o nedenle başarı ile bitirmeniz bile büyük bir şeydir.

Diş Doktoru Olmak İçin kaç puan gerekir?

Üniversite sınavından iyi bir net çıkartmanız gerekmektedir. Bir yıllık bir çalışma ile olabilecek bir puan olamaz. Lise hayatınız boyunca düzenli olarak ilerlemeniz gerekmektedir. Merkezi sınavda sayısal alandan puan hesaplanacağı için bu alanda hazırlanmalısınız. Belirli bir puandan söz edemeyiz çünkü üniversiteye ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Sizin hedefiniz her zaman iyi bir net çıkartmak olsun.

İlginizi Çekebilir: Resim Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Beyin Cerrah Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir