Blog

Çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışıyor ?

Çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışıyor sorusunu cevabı için bu içerik tam da sizlere göre. Reklamlarda veya tanıtımlarda gördüğünüz çanaksız uydu alıcıları çalışma mantıkları normal antenlere göre oldukça farklıdır. Aklınıza takılan soruları ve deneyimlerinizi bizlere yorum kısmından kolaylıkla iletebilirsiniz. 

Çanaksız Uydu Alıcısı Çalışır Mı ? 

Bir uydu alıcısının çanaksız olarak çalışması için internete ihtiyacı bulunmaktadır. Eskiden IP TV olarak bilinen bu cihazlara artık çanaksız uydu alıcıları deniyor. Bu cihazlar, çanak antenleri veya İnternet üzerinden alınan verileri kullanabilir. Yani bir şekilde sinyali alması gerekiyor. Sinyal, tıpkı çanaktan alınan sinyal gibi, internet üzerindeki bir rota üzerinden alınır. Çanaksız çalışmaz, çanaksız uydu alıcısı da internetsiz çalışmaz. Bu, çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışır sorusunun cevaplarından biridir.

 

Çanak Olmadan Bir Uydu Alıcısı Nasıl Çalışıyor ? 

Çanak bağlantısı olmadan üretilen uydu alıcıları son yıllarda oldukça fazla popüler bir hale gelmiştir. Bildiğimiz uydu antenleri çatı veya balkonlarımıza monte edilerek kablo kalabalıklığı ve görüntü kirliliği yaratmaktadır.  Hollanda Twente Üniversitesi’nde eğitim gören yüksek lisans öğrencisi çanak gerektirmeyen uydu sinyallerini almasına izin veren yeni bir mikroçip tasarladı.

Bu anten ızgara dizileri, uydu çanaklarının bir başka tanıdık yönünü ortadan kaldırarak elektronik olarak kendilerini “hedefleyecek” – resmi düzeltmek için kör edici yağmur fırtınalarında çatıya tırmanmak yok. Bunun yerine, dizi sanal bir radyoteleskopi çanağı gibi kendi minyatür ağı olarak çalışır. Bunların hepsi çok fazla hesaplama gerektiriyor, bu yüzden daha önce pratik değildi. Ancak çip bu sorunları çözer.

Yeni sistem, geleneksel işlemcileri kullanmak yerine. Tek bir çipe entegre edilmiş çok sayıda daha küçük, daha az ayrıntılı işlemcilere dayanıyor. Bu, gerekli tüm hesaplamaları yapma sürecini düzene sokarak, kullanılmayan işlemciler kapatılabildiğinden, bilgi işlem ve enerji tasarrufunda daha fazla esneklik sağlar. Temel olarak, kristaller ve bobinler gibi donanım altyapısı yerine, TV ve radyo alıcıları, sadece birkaç milimetre çapında bir bilgisayar ağı üzerinde çalışan yazılımlarla tanımlanacaktır.

Belki de en önemlisi. Çiplerin küçük boyutu, gittiğiniz her yere bir uydu alıcısını potansiyel olarak taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Öğrenci, Marcel van de Burgwal, çipin küçük boyutu ve düşük enerji gereksinimleri nedeniyle akıllı telefonlar için bir dijital radyo alıcısı olarak iyi çalıştığını ve bunun da taşınabilir elektronikte teknoloji için bazı ilginç uygulamalara yol açabileceğini keşfetti.

 

 Dikkatinizi çekebilir: Nasıl Yazılımcı Olunur

Bu yazımızda sizlerle  Çanaksız uydu alıcısı nasıl çalışıyor sorusunun adımlarını anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir