Teknoloji

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Avukat, yargının önünde, kişilerin haklarını savunan kişilere denir. Bu meslek, hukuk fakültesinde eğitim görmüş, stajını tamamlamış ve gerekli koşulları sağlayan kişiler tarafından yapılır.

Avukat Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Lise seçerken de belli bir lise türü zorunluluğu bulunmamaktadır. Hangi lise türünden mezun olursanız olun avukat olabilmektesiniz. Tabii Anadolu lisesine giderseniz sınava daha iyi hazırlanmış olacağınız için kazanma şansınız artacaktır.

Avukat Olmak İçin Hangi Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Liseyi belirledikten sonra ki aşama ise bölümü belirlemektir. Lisede 9. sınıfın sonunda sizden bir bölüm seçmeniz istenmektedir. Bu bölümü üniversitede okumak istediğiniz alana yönelik seçerseniz büyük avantaj sağlamış olacaksınız. Avukatlık mesleği için eşit ağırlık alanından ilerlemeniz gerekmektedir. Gireceğini üniversite sınavında da bu alandan yapacağınız netler puanınızı etkilemektedir. Dolayısıyla da lisede eşit ağırlık bölümünü okumanız en mantıklısı olacaktır. Fakat eşit ağırlık bölümü okuyacaksınız diye bir zorunluluk bulunmamaktadır.
Hangi bölümden mezun olursanız olun avukatlık mesleğini yapabilirsiniz.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Anlattığımız gibi avukat olmak için hukuk fakültesini kazanmanız ve bu bölümden mezun olmanız gerekmektedir. Üniversite sınavına girerek bir puan alıyor ve tercih yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde hukuk fakültesine yerleşebilmektesiniz. Hukuk fakültesi eşit ağırlık puanı ile öğrenci almaktadır.
Dolayısıyla da eşit ağırlık puanınız büyük önem kazanmaktadır. O nedenle eşit ağırlık derslerine daha sıkı çalışmanız gerekmektedir. Eşit ağırlık dersleri; Türkçe, matematik, coğrafya, edebiyat ve tarihtir. Bu dersleriniz ne kadar iyi olursa eşit ağırlık netlerinizde o derece iyi olacaktır. Bu dersler üniversite sınavı için çok önemli olmaktadır. Fakat asıl önemli ders Türkçedir. Çünkü avukatlık mesleği sözel yeteneklerinizin iyi olması gereken bir meslektir. İkna edici, düzgün, anlaşılır ve akıcı konuşma çok önemli olmaktadır.

Avukat Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Her şeyden önce 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavında hukuk fakültesi için gerekli puanı almanız gerekmektedir.
Yeterli puanı aldıktan sonra 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmeniz gerekmektedir. 4 yıllık üniversitenin sonunda mezun olduktan sonra hemen avukat olamayacaksınız. Öncelikle mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca avukatlık stajı yapmanız gerekmektedir. Bu staj 2 kısımdan oluşmaktadır. Öncelikle ilk 6 ay mahkemede çalışmanız gerekmektedir. Sonraki 6 ay ise avukatlık mesleğinde en az beş yıl kıdemli olarak çalışmış bir avukatın yanında staj yapmanız gerekmektedir. Avukatlık stajının ilk 6 ayı mahkemede, ikinci 6 ayı ise meslekte en az beş yıl kıdemli olan ve baro levhasına kayıtlı bir avukatın yanında yapılır.

Avukat Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Avukatlık mesleğini yapmak için öncelikle hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Hukuk fakültesine girmek için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavı 2 oturumdan oluşmaktadır. Hukuk fakültesini kazanmak için iki oturuma da girmeniz gerekmektedir. İlk oturum olan TYT den ortalama bir puan yapmanız yeterli olacaktır. Bir diğer oturum olan AYT ise eşit ağırlık puan türünden aldığınız puan etkili olmaktadır. Eşit ağırlıktan hukuk fakültesi için belirlenen taban puan 353 olmaktadır. Tabii ki bu puan taban puan olduğu için bu puanın ne kadar üstünde puan alırsanız şansınız o derece artacaktır.

İlginizi Çekebilir: Veteriner Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir