Eğitim

Avukat Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı?

Avukat Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı?

Avukat, yargının önünde, kişilerin haklarını savunan kişilere denir. Bu meslek, hukuk fakültesinde eğitim görmüş, stajını tamamlamış ve gerekli koşulları sağlayan kişiler tarafından yapılır.

Avukat Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Gittiğiniz lise ne olursa olsun avukat olabilirisiniz. Bu tamamen sizin çalışmanıza bağlıdır. Ne kadar çok ister ve çabalarsanız istediğiniz mesleği elde edebilirsiniz. Ancak Anadolu lisesine giderseniz çalışma ve verdiğim eğitim kalitesinden dolayı size avantaj sağlayacaktır. Böylece daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Avukat Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lisede eşit ağırlık bölümünü okursanız sınava daha iyi hazırlanabilirsiniz. Okumak istediğiniz ya da yapmak istediğiniz mesleğin iyi olmasını gerektiren dersler bulunmaktadır. Bu derslerin daha ağırlıklı gösterildiği bölümler vardır. Avukat olmak içinde yani hukuk kazanmak için de eşit ağırlık derslerinizin iyi olması gerekmektedir.
Bu nedenle lisede bu bölümü seçmeni büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak lisedeki bölümünüzü çoktan seçtiyseniz de geç değil. Çünkü okuduğunuz bölüm, lise ne olursa olsun sizin çalışmanıza ve gayretinize bağlıdır.

Avukat Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Hukuk fakültesi eşit ağırlık puan türünden öğrenci alan bir bölümdür. Dolayısıyla eşit ağırlık derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu dersler; Türkçe, matematik, edebiyat, coğrafya, tarih, edebiyattır. Bu dersleriniz ne kadar iyi olursa alacağınız puanda o derece iyi olacaktır. Dolayısıyla da gideceğiniz üniversitelere kolaylıkla yerleşebileceksiniz. Avukat olmak için özellikle tarih, Türkçe, edebiyat, coğrafya derslerinden soru kaçırmamanız gerekmektedir. Bunun dışında matematik ise sınavın hem ilk kısmında hem ikinci kısmında çok işe yarayacaktır. Diğer dersler zaten iyi olmalı ancak matematiğinizin iyi olması bir çok rakibinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Avukat Olmak İçin kaç yıl okunur?

Avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da liseden sonra hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. O nedenle 12 yıllık zorunlu eğitimi bitirdikten sonra üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olup hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Daha sonra 4 yıllık olan bu lisans eğitimini bitirmeniz gerekmektedir. Bu eğitim sonunda hemen avukat olamazsınız. Öncelikle 1 yıl boyunca stajyerlik yapmanız gerekmektedir. Bu stajyerliğin ilk yarısında mahkemelerde eğitim görmeniz, diğer yarısında ise en az 5 yıllık deneyimi olan bir avukatın yanında çalışması gerekmektedir. Bu şekilde üniversite eğitimiyle beraber toplamda 5 sene içerisinde avukat olabilecektir.

Avukat Olmak İçin kaç puan gerekir?

Avukat olmak için öncelikle hukuk fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Hukuk fakültesinin de puanlar her sene değişmektedir. Tabii gitmek istediğiniz üniversiteye göre de değişiklik göstermektedir. Bir kaç üniversitenin netlerine bakarak buna örnek verelim. Koç üniversitesin de hukuk okumak için; TYT den 36 Türkçe, 19 sosyal, 27 matematik, 12 fen neti yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında AYT den 23 Türkçe, 7 tarih, 5 coğrafya neti yapmanız gerekmektedir. Bu sadece koç üniversitesi için gereklidir. Siz de gideceğiniz üniversiteyi ya da gitmek istediğiniz üniversiteyi belirleyerek çalışırsanız daha verimli sonuçlar alacaksınızdır.

İlginizi Çekebilir: Türkçe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Avukat Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir