Eğitim

Astronot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Astronot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? ilgili sorunun cevabı için bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz. Gökyüzü, yıldızlar, gizemli gezegenler herkes için merak konusu olmuştur. Özellikle küçük yaşlarda hayal dünyası daha geniş olduğu için bu merak daha fazladır tabii ki. Dolayısıyla merak edilen bu dünyaya daha yakın olmak incelemek istenirdi. Ancak bu o yaşlarda pek mümkün değildir.

Peki, küçük yaşta bir çocuğa ne olmak istiyorsun diye sorduğumuzda aldığımız cevaplardan biri de astronot oluyor. Küçük yaşlardan itibaren gezegeni, evreni, yıldızları ve tüm bu gizemi merak edenler onlara ulaşmak ister. Burada karşımıza zor bir meslek olan astronotluk çıkıyor. Öncelikle astronot nasıl bir meslektir ona bakalım.
Astronot kelimesi Yunan’da ortaya çıkan ve astro yıldız, nautes ise gemici anlamına gelen kelimelerden oluşmuştur. Kısaca yıldız gemicileri diyebiliriz. Yıldız gemicileri yani astronotlar, insanlı uzay araştırmalarını gerçekleştiren kişilerdir.

Astronot Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Bu mesleği erken yaşta hayal ederek seçtiyseniz tüm hayatınızı kapsayacak bir eğitim sürecine girmeniz gerekmektedir. Çünkü astronot mesleği diğer meslekler gibi direk okulunu okuyup olabileceğiniz bir meslek değildir.
Zorlu, planlı bir çalışmaya dayalı bir hayat seçmelisiniz. Bunun öncesinde bu mesleği gerçekten istemelisiniz.
En önemli kısım şudur herhangi bir üniversitenin bünyesinde mezun olduğunuzda astronot adayıyım diyebileceğiniz bir bölüm bulunmamaktadır.

Bu mesleğe en yatkın üniversite bölümleri; astronomi ve uzay bölümleri, fizik, mühendislik, matematik, biyoloji, kimya gibi daha çok sayısal bölümlerdir. Ancak bu bölümlerden mezun olmanız yani diplomanızın olması şansınızı arttırmıyor. En başında belirttiğimiz gibi kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Dört yıllık ilgili bölümden mezun olduktan sonra yüksek lisans doktora yapmanız da size artı puan kazandıracaktır. Bunların yanında çeşitli bilimlerle teknolojilerle ilgili aldığınız sertifikalarda bu süreçte çok yardımcı olacaktır.

Tabii bu bahsettiğimiz üniversite bölümlerini kazanmak için öncelikle iyi bir liseden mezun olmanız ve üniversite sınavında güzel dereceler yapmanız gerekmektedir. Okuduğunuz lise fark etmez sonuçta merkezi bir sınavla üniversiteye yerleşmektesiniz. Fakat bu bölümler sayısal olduğu için daha iyi bir eğitim almanız gerekir. Dolayısıyla fen liseleri, Anadolu liseleri bu eğitim için daha iyi bir tercihtir. Ancak lisede sadece üniversite sınavını kazanmaya yönelik çalışmamalısınız.

Astronot Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lisede seçeceğiniz bölüm sizi üniversiteye hazırlayacağı için çok önemlidir. Astronot olmak için sayısal alandan devam edeceğiniz için lisede de sayısal bölümü tercih etmelisiniz.

Astronot Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

En önemli konulardan biride budur. Seçtiğiniz meslek sayısal bilginin fazlaca olduğu bir bölümdür. Bunun için de fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilişim, teknoloji, yabancı dil derslerinizin iyi olması gerekmektedir.
Derslerinizin iyi olması yeterli değil kendinizi sürekli yetiştirmeli ve geliştirmelisiniz.

Astronot Olmak İçin kaç yıl okunur?

Ülkemizdeki 12 yıllık zorunlu eğitimi bitirdikten sonra ilgili bölümün (fizik, kimya, biyoloji vb.) üniversite sınavına girip 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamalısınız. Buna ekstra olarak lisansüstü eğitim almanız size kalmıştır. Eğer alacaksanız 2 yıllık lisans üstü eğitimini sayarsak toplamda 18 yıl alacağınız eğitimler sürmektedir. Ama bununla kalmıyor ülkemizde şuan bu meslek yapılmamaktadır. Astronot mesleğinin yapıldığı bir ülkeye giderek orada bulunan uzay üstü eğitim veren kuruluşlara başvurmanız gerekmektedir. Bu eğitim süresi kuruluşlara göre farklılık gösterdiği için ortalama 1 ile 3 yıl arasında bir eğitim sürecini kapsamaktadır.

Astronot Olmak İçin kaç puan gerekir?

Astronot olmak için direk bir bölüm bulunmamaktadır. Bu nedenle bu mesleğe yakın bölümlerden birini seçmeniz gerekmektedir. Her bölümün puanları farklılık gösterdiği için kesin bir puan belirtemeyiz. Lisans eğitimini bitirdikten sonrada başvuracağınız uzay üstü kuruluşları belli bir puanla almamaktadır sizi mülakata sokacaklardır.

Dikkatinizi Çekebilir: Fen Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Bu içeriğimizde Astronot Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını aktardık. Aklınıza takılan soru ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir