Eğitim

Asker Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Asker Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? bu sorunun cevabı en ayrıntılı şekilde bu içerikte. 

Öncelikle askerlik nedir ona bakmamız gerekecektir. Asker orduda görev yapan belli bir rütbesi olan kişidir. Askerlik görevini yapan er-erbaş ve silahlık kuvvetlere katılan resmi kıyafet taşıyan kişiler olmaktadır. Askerlerin asıl görevi vatanımızı iç ve dış tehlikelerden korumaktadır. Bunun yanında askerlerin farklı görevleri de bulunmaktadır. Bu görevler arasında; belli ihtiyaçlara göre arama- kurtarma , tıbbi yardım, güvenliği sağlama ve mesleki eğitimdir.
Ülkemizde zorunlu olan askerlik görevinin dışında meslek olarak askerlik yapmak için subay olmanız gerekmektedir. Daha sonra meslekte yükselebilirsiniz. Şimdi subay olmak için neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Asker Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Bu mesleği yapmak için öncesinde hem akademik olarak hem de fiziksel olarak hazırlanmanız gerekmektedir. Öncelikle lise türü hiç bir meslekte zorunluluk değildir. Siz hangi liseye giderseniz gidin sıkı, düzenli ve planlı bir çalışma ile istediğiniz bölümü kazanabilmektesiniz. Her şey sizin özverinize bağlı olmaktadır. Bunun dışında sıkı bir çalışma ortamı olmasını istiyorsanız Anadolu liseleri, fen liseleri uygundur. Askerlik için geçmiş yıllarda askeri liseler bulunmaktaydı. Ancak şuan böyle liseler bulunmamaktadır. Onun için lise dışında da fiziki olarak kendinizi askerlik mesleğine hazırlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla spor aktiviteleri yapabileceğiniz kurslar bulmanız gerekmektedir.

Asker Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Gideceğiniz bölüm sizi seçtiğiniz mesleğe ne kadar iyi hazırlarsa o derece kolay bir sınav dönemi geçireceksinizdir. Gittiğiniz lisede sayısal bölümü seçmeniz büyük kolaylık sağlamaktadır. O nedenle bölüm seçimi yaparken dikkatli düşünmeniz gerekmektedir. Şunu unutmamalısınız ki sayısal alanda planlı bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

 

Asker Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Subay olmak için belli derslerinizin çok iyi olması gerekmektedir. Bu dersle; matematik, biyoloji, kimya, fizik, geometridir. Görüldüğü gibi askerlik sayısal derslerin iyi olmasını gerekmektedir. Aslında merkezi sınava gireceğiniz için tüm derslerinizin ortalama derecede iyi olması gerekecektir.

Asker Olmak İçin kaç yıl okunur?

Kaç yıl okuyacağınızı bilmeniz de diğer önemli konulardan biridir. Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavdan askeri okul için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Okul kısmında önünüze iki seçenek vardır. İki yıl eğitim alarak 4 yıl eğitim alarak ta subay olabilirsiniz. Bu eğitimi aldıktan sonra subaylık için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir çok sınavı geçmeniz ve gerekli kriterleri sağlamak için pek çok aşamadan gececiğiniz için mesleğe başlayacağınız süre uzun olmaktadır.

Asker Olmak İçin kaç puan gerekir?

Subay olmak yani asker olmak için üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavı iki oturumdan oluşmaktadır. Subay olmak için iki oturuma da girmeniz gerekmektedir. Temel Yetenek Testi den 150 taban puan almanız gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testinden ise yine en az 170 puan almanız gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Öğretmen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Bu içeriğimizde sizlere Asker Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir