Eğitim

Aşçı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Aşçı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Bir çok mesleğin kökeni eskilere dayanır ve günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Bu mesleklerden biri ise aşçılıktır. Siz de yemek yapmayı seviyor ve yeteneğiniz varsa bu mesleği ileride yapmayı düşünebilirsiniz.

Profesyonel bir aşçı olduğunuzda ise birçok meslekten daha iyi avantajları bulunmaktadır. Bu meslekte ilerlemek istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda öğrenebileceksiniz.

Aşçı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Öncelikle bu mesleği yapmanız için 12 yıllık eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu nedenle seçeceğiniz lise çok önemli olmaktadır. Aşçılık yetenek isteyen bir bölüm olduğu için yeteneğinizi ne kadar erken geliştirirseniz o derece önemli olacaktır. Dolayısıyla meslek liseleri bu meslek için çok önemli olmaktadır. Çünkü meslek liseleri direk sizi o mesleğin gerektirdiği yeteneğinizi ortaya çıkartmaya yöneliktir. Diğer lise türleri daha çok üniversite sınavına yöneliktir ve meslekle ilgili dersler görmeyeceksiniz. Meslek liselerin de ise hem kültür dersleri hem de meslek dersleri görebileceksinizdir.

Aşçı Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Hem ileride gideceğini üniversite için hem de üniversiteden sonra direk iş hayatına başlayacaksanız bölüm seçimi çok önemli olmaktadır. Örneğin meslek liselerinde bulunan yiyecek içecek hizmetleri bölümü aşçılık için çok uygun bir bölüm olmaktadır. Fakat lisede sadece üniversite sınavına hazırlanmak istiyorsanız o zaman aşçılık bölümü için önemli olan sözel bölümde okumanız gerekmektedir.

Aşçı Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Bu mesleği yapmak ve öğrenmek için üniversite için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Eğer liseden sonra 2 yıllık aşçılık bölümünü okumak istiyorsanız TYT sınavından aldığınız puan önemli olmaktadır. TYT sınavında karşınıza çıkacak dersler; Türkçe, temel matematik, tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisidir. Fakat 4 yıllık gastronomi ve mutfak bölümü okumak isterseniz o zaman AYT sözel alandan alacağınız puan önemli olmaktadır. Sözel puan türünde önemli olan dersler; Türkçe, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefedir.

Aşçı Olmak İçin kaç yıl okunur?

Aşçıbaşı veya aşçı olmak için belli eğitimler almanız gerekmektedir. Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında isterseniz ya da aldığınız puana göre 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite eğitimine devam etmeniz gerekmektedir. Eğer lisede aşçılık bölümü okuduysanız liseden sonra mesleğe hemen başlayabilirsiniz. Üniversiteye devam etmek istemezseniz ise okumadan da aşçı olunabilmektedir. Ancak mesleğinizde daha da ilerlemek isterseniz okumanız daha iyi olacaktır. Tabii bu mesleği kurslarla da öğrenebilmektesiniz. Bu kurslar da 3 ile 10 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Aşçı Olmak İçin kaç puan gerekir?

Aşçı olmak için üniversitede iki farklı bölüm karşımıza çıkmaktadır. Bu iki bölüm de farklı puan türlerinden öğrenci almaktadır. Dolayısıyla ayrı ayrı incelememiz gerekmektedir. Eğer üniversite de Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü okumak için AYT de sözel alandan ortalama 201 taban puanını almanız gerekmektedir. Fakat bunun dışında Aşçılık bölümünde okumanız için TYT sınavından ortalama 186 taban puanın üstünde almanız gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Hemşire Olmak İçin Hangi Dersler Önemli ?

Bu içeriğimizde sizlere  Aşçı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir