Eğitim

Arkeolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Arkeolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? ilgili sorunun cevabı için bu içerik tam da sizlere göre. İnsanoğlunun dünyaya geldiği günden beri değişmeyen tek özelliği meraktır. Geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisinde insanlar kendilerini ilgilendiren her şeyi incelemişler araştırmışlardır. Bu merak ile birlikte kazı bilimi olan arkeoloji ortaya çıkmıştır. Arkeoloji, geçmişten günümüze insanla ilgili olan her şeyi incelemiştir. Ortaçağ’a kadar insan yaşamıyla ilgili araç ve gereci, bulguyu kalıntıyı arkeoloji sayesinde gün yüzüne çıkmıştır. İnsanla doğa arasındaki bağlantı yer altında ve su altındaki kazılarla ortaya arkeolojik kazılarla ortaya çıkartılmıştır.

Bu kazılar ve incelemeler tarihi bölgelerde yapılarak gerçekleşmektedir. Peki bu kazıları kim yapar, düzenler, inceler? Dolayısıyla arkeologlar karşımıza çıkıyor. İnsanların geçmişteki bağlarını gün yüzüne çıkartan kişilerdir. Kısaca, arkeoloji insan ile ilgili her kalıntı veya buluntu ya da doğayla olan ilişkisini yer yüzü ve su altında kazı ve araştırmalar yapan, inceleyen, koruyan ve değerlendiren kişilerdir.
Siz de insanın eski zamanlardaki yaşamlarını, kalıntıları merak ediyor ve bununla ilgili tarihi merak ediyorsanız bu meslek için uygunsunuzdur. Ancak arkeolog olmak için nasıl bir eğitim olmanız gerekiyor bunlara bakalım.

Arkeolog Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Eğer liseden sonra üniversitede arkeoloji okumak istiyorsanız lisenizi de ona göre seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz üniversite bölümü ne olursa olsun öncesinde planlı bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Bunun için hangi liseye giderseniz gidin arkeolog olabilirsiniz. Anadolu lisesi, fen lisesi, imam hatip lisesi veya meslek lisesi türlerinden her hangi birine gidebilirsiniz. Bu bölümü kazanmak için kesinlikle şu liseye gitmeniz gerekir gibi şey bulunmamaktadır.

Arkeolog Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Lise türü fark etmez demiştik. Ancak arkeolog olmak istiyorsanız lisede eşit ağırlık bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Çünkü üniversitelerin arkeoloji bölümü eşit ağırlık puan türü ile öğrenci almaktadır. Diyelim ki bu bilgiyi bilmiyordunuz ya da bölüm seçtikten sonra arkeoloji okumaya karar verdiniz. Bu hiç bir şeye engel değildir. Gittiğiniz bölüm hangisi olursa olsun arkeolog olma şansınız vardır. Bunun için kendinizin eşit ağırlık derslerine çalışmanız yeterlidir. Şunu da unutmayın lisede eşit ağırlık bölümü seçerseniz daha rahat çalışma ortamınız olacaktır. Diyelim ki, sayısal bölümü seçtiniz bu bölümde arkeoloji bölümüyle ilgili dersler görmeyeceğiniz için daha çok zorlanabilirsiniz. Kısacası lisede seçtiğiniz bölümden çok üniversite sınavından aldığınız puan önemlidir.

Arkeolog Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Arkeoloji okumak istiyorsanız, Türkçe, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu derslerin lisede yüksek olması değil üniversite sınavında bu derslerden iyi net yapmanız gerekmektedir.

Arkeolog Olmak İçin kaç yıl okunur?

Arkeoloji okumak için üniversitede 4 yıllık bölümü bitirmeniz gerekmektedir.

Arkeolog Olmak İçin kaç puan gerekir?

Üniversite sınavının eşit ağırlık bölümünden aldığınız puan ile ülkemizde bulunan birçok üniversiteye tercih yapabilirsiniz. Bölümün puanları her sene değişmektedir.

 

 İlginizi Çekebilir: Matematik Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Arkeolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir