Eğitim

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Bir diğer adıyla okul öncesi öğretmeni, altı yaş altı çocuklara temel kavramlar öğreten, motor becerilerini kazandırmaya çalışan, çocukların öz bakım becerilerini geliştirmek için çabalayan eğitimcilere denir. Bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyarak sizlerde anasınıfı öğretmenliği ile alakalı tüm bilgilere erişebilirsiniz. 

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Gittiğiniz lise ne olursa olsun anasınıfı öğretmeni olmanıza engel değildir. Fakat üniversite sınavına hazırlanırken en büyük yardımcınız gittiğiniz lise olmaktadır. Dolayısıyla lisenizi seçerken daha özenli olursanız kolay bir hazırlanma süreci geçireceksinizdir. Öğretmenlik için belli bir lise bulunmamaktadır. Ancak meslek liselerini bu öğretmenlik için seçmeniz üniversitede büyük yardım sağlayacaktır. Üniversitede göreceğiniz derslerin alt yapısını meslek liselerinde bulunan bölümlerden alabilirsiniz.

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Üniversite sınavına hazırlanırken okuduğunuz lisenin ve bölümün büyük artıları vardır. Dolayısıyla mesleğinizi belirleyerek bölüm seçimi yaparsanız daha kolay bir sınav dönemi geçirebilirsiniz. Üniversitede okulöncesi öğretmenliği okuyacaksanız sözel alanda iyi olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da lisede sözel alanda okumanız büyük kolaylık sağlayacaktır. Fakat bu bölüm yerine çocuk gelişim okuyacaksanız ise eşit ağırlık derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu nedenle okuduğunuz lise de eşit ağırlık bölümünü okumanız üniversite sınavında kolaylık sağlayacaktır. Bu bölümler dışında herhangi bir bölümde okumanız bu mesleği yapmanıza engel olmamaktadır. Bölümünüz ne olursa olsun anasınıfı öğretmeni olabilirsiniz.

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Öncelikle anasınıfı öğretmeni olmak için üniversite de 2 ana bölüm karşımıza çıkmaktadır. Eğer çocuk gelişim okuyacaksanız eşit ağırlık puanınız önem kazanmaktadır. Dolayısıyla eşit ağırlık puanına etki eden dersler önemli olmaktadır. Bu dersler; Türk edebiyatı, dil ve anlatım, geometri, matematik, tarih, coğrafya, felsefe, İngilizcedir.
Diğer bir seçenek olan okul öncesi öğretmenliği okuyacaksanız ise sözel dersleriniz önem kazanmaktadır. Çünkü bu bölüm sözel alandan alacağınız puan ile alınmaktadır. Sözel alanından aldığınız puanı etkileyen dersler; edebiyat, dil ve anlatım, coğrafya, felsefedir. Kısacası hangi üniversite bölümünden ilerleyeceğiniz seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında o bölümü kazanmak için etkili olan dersleri çalışmanız gerekmektedir.

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin kaç yıl okunur?

Öncelikle 12 zorunlu eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında önünüzde 2 seçenek bulunmaktadır. İsterseniz 2 yıllık ön lisans bölümü okuyarak yardımcı öğretmen olarak işe başlayabilirsiniz. Fakat bunu seçmeyip ilgili bölümlerin 4 yıllık lisans bölümlerini bitirmeniz gerekmektedir.
Böylece okul hayatınız sona gelmektedir. Sonrasında ise atanma süreci bulunmaktadır. Eğer özel okullarda ya da kreşlerde çalışmak istiyorsanız bölümü bitirdikten sonra hemen başvuru yaparak mesleğinize başlayabilirsiniz. Fakat devlet okullarında çalışmak için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Tabii bu KPSS sürecinin ne kadar süreceği sizin çalışmanıza bağlı olmaktadır. Yine de bir süre verirsek ortalama 1-2 yıl sürmektedir.

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin kaç puan gerekir?

Anasınıfı öğretmeni olmak için aslında lisans düzeyinde bir çok bölüm mevcuttur. Aşağıdaki lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra anasınıfı öğretmeni olarak çalışabilmektesiniz.
Bu bölümler şöyledir:

  • Anaokulu Öğretmenliği,
  • Çocuk Gelişimi,
  • Ev Ekonomisi,
  • Anaokulu Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümleridir.

Bu nedenle tek bir puandan söz edilememektedir. Siz hangi lisans bölümünden okumak istiyorsanız o bölüme yönelik bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu bölümler için sözel ya da eşit ağırlık puan türünden alacağınız puan etkili olmaktadır. Ancak şunu unutmamalısınız bu mesleği devlet kurumlarında yapmak için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan atanma için de yeterli puanı almanız gerekmektedir. Bu puanda seneye ve atama kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bu içeriğimizde sizlere Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Eğitim Kategorisine Göz Atmayı Unutmayınız. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir