Eğitim

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bir diğer adıyla okul öncesi öğretmeni, altı yaş altı çocuklara temel kavramlar öğreten, motor becerilerini kazandırmaya çalışan, çocukların öz bakım becerilerini geliştirmek için çabalayan eğitimcilere denir.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Meslek seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da o mesleğe ne kadar ve nasıl hazırlandığınızdır. Lise de ne kadar erken hazırlanmaya başlarsanız o derece rahat bir sınav geçirirsiniz. Gittiğiniz lisenin seçtiğiniz meslekle veya bölümle olan alakası da çok önemli olmaktadır. Çoğu meslekte olduğu gibi anaokulu öğretmeni olmak için de okuduğunuz lise fark etmeksizin kazanılabilmektedir. Çünkü merkezi sınava gireceğiniz için öncelikle sizin çalışmanız ve isteğiniz gereklidir. Ancak yine de lisede ki ortamınız ne kadar iyi olursa o derece çalışmak için isteğiniz de olacaktır.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Lisede hangi bölüm okunmalı?

Gittiğiniz liseye bağlı olarak seçeceğiniz bölüm de değişmektedir. Örneğin meslek liselerine gidenler için gittiğiniz lisede çocuk gelişim bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde okursanız hem üniversite sınavına hazırlanabilir hem de üniversite de okuyacağınız bölüm için büyük yardımcınız olacaktır.
Diyelim ki meslek lisesinde değil de Anadolu lisesinde ya da imam hatip lisesinde okuyorsunuz o zamanda gideceğiniz okulda sözel bölümü seçmelisiniz. Böylece üniversite sınavında sözel alandan almanız gereken puan için lisede daha yoğun hazırlanabilirsiniz.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi derslerin iyi olması gerekir?

Üniversite sınavına girerek bu bölümü okuyacağınız için öncelikle sınavda karşınıza çıkacak derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu dersler Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, felsefedir. Bu derslerin size faydası üniversite sınavının sözel alanında ki netlerini arttırmada işe yarayacaktır. Sözel alanda ne kadar iyi puan alırsanız bölümü kazanmanız ve istediğiniz üniversiteye yerleşmeniz kolay olacaktır.
Bu dersler dışında KPSS sınavında sorumlu olduğunuz derslerinizin de iyi olması gerekmektedir. Bunlar kültür dersleri ve alan bilgisi dersleridir.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin kaç yıl okunur?

Zorunlu olan 12 yıllık eğitiminizi tamamladıktan sonra üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavında yeterli puanı aldıktan sonra lisans eğitiminize başlayacaksınız. Eğer eğitim fakültesini kazandıysanız 4 yıllık bir eğitim sonunda öğretmen adayı olarak mezun olacaksınızdır. Kısacası 4 yıllık bir eğitim sonunda öğretmen adayı olabileceksiniz. Ancak devlet kurumda çalışma için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda geçen süre tamamen size bağlıdır. KPSS sınavına hazırlanma atanma süresini ortalama 1-2 yıl olarak düşünebiliriz. Ortalama 5-6 yıl sonunda anaokulu öğretmeni olunabilmektedir.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin kaç puan gerekir?

Üniversite sınavına girdiğinizde yeterli puanı almanız gerekmektedir. Şuna karar vermeniz gerekmektedir. Üniversitede farklı bir kaç bölümden mezun olanlar anaokulu öğretmeni olabilmektedir. Onun için siz hangi üniversite bölümü okuyacaksanız o bölümün gerektirdiği puanı almanız gerekmektedir.
Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinin puanlarının hepsi farklı olduğu için gireceğiniz sene ki güncel puanlara bakmanız gerekmektedir. Bunun dışında puan atama kısmında tekrar karşımıza çıkmaktadır. Anaokulu öğretmeni olarak devlete atanmak için KPSS sınavına girip yeterli puanı almanız gerekmektedir. KPSS puanı da her sene atama sayısına göre değişmektedir.

İlginizi Çekebilir: Avukat Olmak İçin Hangi Dersler İyi Olmalı? 

Bu içeriğimizde sizlere Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? sorusunun yanıtını verdik. Polislik mesleği ile alakalı sorularınızı bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir